Gerincsérv - nem csak a műtét jelenthet megoldást
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Gerincsérv - nem csak a műtét jelenthet megoldást

2023.05.31 09:32

Akár egyes mozdulatok lobbantják be a hátfájdalmat, akár ülés közben jelentkezik derékfájdalom, bizonyos esetekben felmerülhet a gerincsérv gyanúja. Vajon csak a műtét jelenthet megoldást? Van esetleg más segítség is? Szabad gerincsérvvel egyáltalán mozogni? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszolja meg a fontos kérdéseket. 

Honnan tudhatjuk, hogy gerincsérv miatt jelentkezik derékfájás?

A gerincsérv a porckorongok problémájából ered, és számos módon kezelhető.Minél többet ülünk, és kevesebbet mozgunk, annál nagyobb az esély a hát- és derékfájás kialakulására, ami szinte már népbetegségnek számít. De honnan lehet tudni, hogy a pár napon túl is fennmaradó fájdalom valójában gerincsérv?
-  Az idősödéssel a porckorongok víztartalma mindenképpen csökkenni kezd, ennek következményeképp pedig mérséklődik a gerinc rugalmassága és terhelhetősége is. A kopott porckorong könnyebben megsérülhet, hirtelen, nagy terhelés, valamint az ülő életmód hatására a porckorongban lévő anyag elvándorolhat, a gyűrű kiszaladhat és kialakulhat a porckorongsérv. A gerincsérv gyakran társul a gerinc kisízületeinek kopásával, idült gyulladásával és ún. tartási rendellenességekkel is   – ismerteti Arnold doktor. - Ugyanakkor nem minden hát- és derékfájás utal feltétlenül gerincsérvre, ennek diagnosztizálása csak orvos által történhet meg. Bizonyos tünetek esetén tehát a legfontosabb lépés az orvosi vizsgálat. Ezek a tünetek az alábbiak:

  • ülés közben jelentkező fájdalom,
  • lábba kisugárzó fájdalom (ágyéki sérvnél), karba sugárzó fájdalom (nyaki sérvnél),
  • tüsszentéskor, köhögéskor belenyilalló fájdalom,
  • előre- vagy lehajláskor, emeléskor érzett derékfájdalom,
  • zsibbadás deréktájon, egyik vagy mindkét lábban,
  • vizelettartási, esetleg széklettartási nehézségek.  

Csak a műtét segíthet?

A gerincsérv kezelésében hasznos a PENS kezelés, a kollagén injekció és a gyógytorna.- Ha az orvos által elrendelt képalkotó eljárások segítségével bebizonyosodott a gerincsérv diagnózisa, személyre szabottan kell megválasztani a célravezető kezelést - hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. – A hiedelmekkel ellentétben műtét csak ritkán szükséges, leginkább akkor, ha érzészavar, izomgyengülés, inkontinencia alakul ki, illetve ha a heves fájdalmak a konzervatív kezelésekkel sem enyhülnek. A műtét nélküli eljárások közül a helyi célzott gyulladáscsökkentő injekció a leggyorsabban bevethető és hatékony módszer a fájdalomcsillapításban, mintegy elsősegélyként szolgál heves fájdalmak esetén. Hosszú távon pedig, esetlegesen neurológussal konzultálva olyan hatékony eljárások közül választhatunk, mint a lágylézer kezelés, az orvosi kollagén injekciókúra, a lökéshullám terápia, a neurálterápia, a PENS kezelés, vagyis a bőrön át történő idegi stimuláció, az orvosi akupunktúra és a fizikoterápiás kezelések. A cél az, hogy a beteg megszabaduljon a fájdalomtól és belátható idő belül újra aktív lehessen, hiszen az inaktivitás csak ront a helyzeten.

Lehet és kell is mozogni, a gyógytorna elengedhetetlen

Szakmai ajánlások szerint akut derékfájdalom esetén is ajánlatos annyira aktívnak maradni, amennyire csak lehetséges és tovább folytatni a mindennapi tevékenységeket, lehetőleg dekompressziós deréköv viselése mellett. Ha ugyanis nem mozgunk, belekerülünk egy lefelé tartó spirálba, ami jelentősen rontja az állapotot.
Nem csak az állapotromlás megelőzésében, de a fájdalom hatékony csökkentésében is nagy szerepet játszanak a gyógytorna gyakorlatok, a fizioterápia, a manuálterápia. Az akut szakasz lezajlása után végzett gyógytorna során az adott személy számára felépített mozgássorok megerősítik a gerinc menti mély izmokat, csökkentik a gerincoszlopra nehezedő nyomást, hozzájárulnak a gerinc mobilitásához, hosszútávon pedig csökkentik a kiújulás esélyét a gerinc más szakaszain. Azonban csakis fokozatosan szabad növelni az aktivitási szintet, ebben az orvos és a gyógytornász tudnak iránymutatást adni. A megfelelően felépített, rendszeresen végzett gyógytorna és az orvosi kezelések segítségével tehát nem csak a fájdalom szüntethető meg, de a műtét is elkerülhető lehet.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves normál testalkatú, rendszeresen sportoló nő vagyok. Úgy 10 éve kezdődő hátfájdalmaim miatt ortopéd szakorvost kerestem fel, aki rtg-ek alapján azt mondta, hogy van illetve volt egy Scheuermann betegségem és van enyhe mértékű scoliosisom és az egyik lábam 1,5 cm-el rövidebb mint a másik. Sarok emelőm van és rendszeresen járok gerinctornára is. A kérdésem az lenne, hogy milyen fájdalomcsillapítót szedhetek amit folyamatosan lehet, mert a fájdalom néha már elviselhetetlen... Algopyrin,Panadol és egyéb NSAID készítmények nem használnak. Válaszát előre is köszönöm!
    Tisztelt Hölgyem ,

    Az Ön esetében kombinált statikai @ dinamikai eltérések vannak :
    Scheuermann- betegség @ scoliosis @ es vegtagrovidules .
    Ennek fontos kezelési lehetősége - ahogy Ön is írja - a rendszeres funkcionális gyógytorna , a megfelelo sarokemelo viselése , a rendszeres fél- oldali terhelések elkerülése , es a megfelelo Életmód , @ Fizikotherapia is szoba jön.

    Véleményem szerint az Ön eseteben a tartó - es mozgató rendszer : a biováz statitikai es dinamikai funkciójának a helyreállítása a cél , ez fájdalmat is várhatóan csökkenteni fogja.
    Tartós fájdalom csillapító szedését
    " látatlanul " nem javaslom.
    A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyhatású szájon át , és helyileg ( kenocsok , kremek ) alkalmazható fajdalom - es gyulladas csokkento keszítmenyek es kollagen tartalmú készítmények szedését javaslom.

    Ha fájdalmai tartósan fennállnak , kerem keresse fel Klinikánkat konzultációra az orvosi dokumentációval a Rendelesi időmben:
    H, Cs: du.


    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Annamária

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves

    A Doktor úr, a recepciós hölgyek kedvesek, mosolygósak, közvetlenek, segítőkészek! Sok-sok ilyen EMBER-re lenne szükség az élet sok területén. Nyugtatóként hatnak a rám, nagyon bízom bennük és természetesen a Doktor úr tudásában, az ajánlott kezelés eredményességében!
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók