Gyakori sportsérülések 40 felett - focitól a futásig

Gyakori sportsérülések 40 felett - focitól a futásig

2019.11.28 12:06

40 fölött a testünk hajlamos másképp reagálni az edzésre, hiszen az izmok is veszíthetnek erejükből, és a szív és a tüdő sem feltétlenül képes maximum teljesítményre. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint az állóképesség és a teljesítmény is fokozható, ha megfelelően kezeljük a sportsérüléseket, amelyek rizikója a korral egyébként is növekszik.

Ezek az egyes sportágakban előforduló gyakori sportsérülések

Futás

A túlzásba vitt futóedzés viszonylag gyakran vezet térd-, sípcsont- és vádli sérülésekhez, sőt, csípő bursitishez is. A bursitis a bursák szintjén alakul ki. A bursa normális körülmények között egy virtuális tömlő, mely bizonyos terhelési-sérülékeny pontokon helyezkedik el. Túlterhelés vagy lokális irritáció esetén a bursa belhártyája (nem ízületi hártya) gyulladásos - citromsárga színű- folyadékot termel. A bursitis jellemző tünete a nyomásérzékenység, a duzzanat és az éjszaka is jelentkező fájdalom.
A megfelelő bemelegítésen, a jól felépített, és 500-700 km-enként cserélt futócipőn kívül fontos lehet a mozgás elemzése és esetleg korrigálása sportorvos, gyógytornász segítségével. Az idősebb sportolóknak pedig különösen elővigyázatosnak kell lenniük az esés elkerülése érdekében. 

Úszás

A sportsérülések gyógyulása sportorvosi kezelésekkel sokkal eredményesebb.Az úszásra úgy tekintünk, mint egy kímélő sportágra, de ez sem mentes a sérülésektől. Különösen elhanyagolt bemelegítés és rossz úszópozíció esetén jellemzőek a vállsérülések. A váll egyik legjellemzőbb sérülése az ún. Rotátor (vagyis vállforgató) - köpenyben jelentkezik. Ez főleg azokat a sportolókat érinti, akik vállszint feletti terhelést igénylő sportágakat űznek, mint például kézi-, vízi- vagy röplabdázók, teniszezők, úszók. Idősebb korban rizikófaktornak számít az ízület instabilitása, a vállizmok lazulása és a támasztó ínszalagok gyengülése. A Rotátor-köpeny sérülése miatt jelentkező fájdalom különösen a kar felemelésekor kínzó. Ilyenkor elsődlegesen a fájdalomcsillapításra koncentrálunk, helyi, gyorsan ható szerekkel. Amennyiben kiderül, hogy valóban a Rotátor-köpeny sérüléséről, esetleg szakadásáról van szó, szóba jöhet a műtét, de bizonyos határokon belül el is kerülhető, például lágyrész hialuronsav injekciókkal vagy orvosi kollagén injekciókúrával. Az eredmények tartóssá tehetők és a szabad mozgás is visszanyerhető hosszútávon, ha rendszeres gyógytornával erősítjük a váll izmait, regeneráljuk az esetleg elsorvadt izmokat, fokozzuk a szalagok rugalmasságát. 

Foci

A játék felépítéséből adódóan a focisták egyik legsérülékenyebb pontja a térde. Akár ficamról, térdszalag szakadásról, akár porcsérülésről, vagy leválásról van szó, a térdet könnyen érheti baleset, bár természetesen a boka is gyakran sérül. Idősebb játékosoknál (sőt, a nagy terhelés miatt akár fiatalabbaknál is) nem csak sérülések, de sportártalmak is jelentkezhetnek, melyek közül a porckopás tovább ront a helyzeten, fájdalmakat, további sérüléseket generálva.
Térdsérüléseknél a diagnózis után az egyik első eszköz lehet a kezünkben az orvosi kollagén injekció, ami jelentősen javítja az ízület mozgathatóságát. Ha a sérülés kicsi, a fájdalom, duzzanat elmúltával erősítő gyakorlatokat szoktunk javasolni, ami a későbbiekben a megelőzés egyik alapvető eszköze. A porc sérülése után végzendő gyakorlatokat feltétlenül gyógytornász irányítása mellett kell betanulni és végezni, mert a helytelenül végzett mozgás károkat is okozhat! Ha a szakadás kiterjedtebb, arthroscopiával állapítható meg a sérülés nagysága és állítható helyre az állapot. Amennyiben az elülső vagy a hátsó keresztszalag szakadt el, a szalagot sokszor rekonstruálni kell.

Golf

A golfkönyök és a teniszkönyök gyógyulásában is segít a sportorvos.A 40 feletti golfozók gyakran szenvednek túlterheléses fájdalmaktól, különösen a vállban, a nyakban, a derékban, és igen gyakori a golfkönyök mellett a teniszkönyök kialakulása is. A golfkönyök a csuklót a tenyér irányába hajlító izmok túlterhelése miatt jelentkező könyöktáji fájdalom. Elsősorban a könyök belsejében jelentkezik és gyakran alkargyengeség is társul hozzá. Teniszkönyök akkor alakul ki, ha a hajlítóizmok a feszítőizmok kárára erősebbek, a tapadási pontnál, ahol az ín a csonthoz rögzül, úgynevezett mikrotraumák, később állandósult gyulladás keletkezik. Ennek következtében már a kis izom összehúzódások, vagyis a kisebb mozdulatok is fájdalmasak lehetnek. Eleinte csak a könyök behajlítása okoz fájdalmat, de később már a csavaró, szorító mozdulatok és az írás is nehézséget okozhatnak, az is előfordul, hogy az érintett az izomgyengeség miatt kiejti a tárgyakat a kezéből. Jó eredménnyel kezelhetőek az ilyen jellegű problémák a lágyrész hialuron injekcióval, amely a fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz bevitt hialuronsav ugyanis csökkenti az alkar feszítő izmainak eredésénél a gyulladást, segíti a gyulladt szövetek regenerációját.

A felépülést lehet gyorsítani

- Tanulmányok szerint egy 45 éves személy közel 15 százaléknyival lassabban épül fel ugyanabból a sérülésből, mint egy 30 éves, és a felépülési időszak később még hosszabbá válik – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. - Ráadásul az idősödéssel hajlamosabbé válunk a sérülésekre is, különösen sport közben. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne sportoljunk, inkább azt, hogy figyeljünk a minőségi felszerelésre, kérjük gyógytornász, szakedző segítségét a megfelelő mozgás kivitelezéshez és amennyiben megsérültünk, forduljunk orvoshoz. Így ugyanis nem csak gyorsabb lehet a felépülés, de minőségi is, vagyis ennek tudatában sokkal biztonságosabban hódolhatunk a sportnak, kevésbé kell tartanunk a visszaeséstől vagy az újabb sérülésektől.   

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! 34. hetes terhes vagyok. 2 napja erős fájdalmas becsípődés van a hátamon, a gerinc mentén, szinte minden mozdulatra iszonyatos erős fájdalmam van! Nem tudom mit lehet tenni! Algopyrin, Panadol semmit nem használ! Nagyon érzékeny nyomásra is! Kérem szíves visszajelzésüket! Köszönettel Bors-Tölgyesi Zsuzsanna
    Tisztelt Hölgyem!

    Kérem, mindenképpen keresse fel a gerincgyógyászati központot.

    Tisztelettel,
    Dr. Páll Zoltán
    Bors-Tölgyesi Zsuzsanna

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Komolyan veszi a betegeit

    Rendkívül intelligens és komoly szakmai tudás érezhető a háta mögött. Komolyan veszi a betegeit és valóban foglalkozik a problémával. Szimpatikus és határozott orvos. Biztonságban éreztem magam a vizsgálat alatt és érezhetően a betegség feltárására koncentrált a doktor úr. Köszönöm és maximálisan meg vagyok elégedve.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő