Ha már nem elégségesek a hátfájás elleni technikák, irány az orvos
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Ha már nem elégségesek a hátfájás elleni technikák, irány az orvos

2025.05.30 08:27

Aki hetek, hónapok óta szenved a hátfájástól, sok mindent hajlandó kipróbálni annak csillapításáért. A rossz hír, hogy nincsenek csodaszerek e téren sem, a jó hír viszont, hogy az érintettek sokat tehetnek magukért, hasznos technikákkal enyhíthetik a fájdalmukat. De mi a teendő akkor, ha nem segítenek az orvosi tippek sem? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont - Prima Medica sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista válaszolt a kérdésre.

Hátfájás elleni technikák az orvostól

A hátfájdalom sokszor az életmódunk, a szokásaink káros következményeként alakul ki. Ha valóban erről van szó, érdemes megfogadni a fájdalomspecialista fájdalomcsökkentő tanácsait.

  • Erősítsük a hátizmainkat

A tartós hátfájás ellen fontos a gyógytorna és az orvosi kezelés is.Az alsó háti szakasz feladata többek közt a felső test megtámasztása, éppen ezért, ha megerősítjük a hátizmokat, azok sokkal hatékonyabban képeseket ezt a támaszt biztosítani, a gerincet támogatni. Mivel pedig a törzsizmokat, a hátizmokat kevésbé erősíti a hétköznapi aktivitás, ezeket speciális gyakorlatokkal érdemes edzeni. Ezek személyre szabásában nagy segítség lehet a gyógytornász, a mozgásterapeuta.

  • Nyújtsunk naponta

Sok hátprobléma mögött az izomfeszülés áll. Ha a hátizmok túl feszesek, nagyobb nyomás helyeződik a teljes gerincre, ami előbb-utóbb fájdalomhoz vezet. Ezért a napi nyújtógyakorlatok mindenképpen támogatják a gerinc egészségét.

  • Korrigáljuk a rossz ülőpozíciót

Ha rossz pozícióban ülünk, az alsó háti szakasz porckorongjait még jobban megterheljük, mintha állnánk. Éppen ezért törekedjünk az ergonomikus munkakörnyezet kialakítására, és óránként 10 percre álljunk fel, mozgassuk át magunkat.

  • Sétáljunk gyakran

A séta, a gyaloglás a legegyszerűbb, biztonságos mozgásforma, ami segít a hátra helyeződő nyomás csökkentésében, a minimális mozgási cél elérésében.

  • Emeljünk helyesen

Amikor valami nehezebbet emelünk, könnyű ezt helytelen mozgássorral kivitelezni. Ez nyilván fájdalomhoz, akár sérüléshez vezethet. Ezért nagyon fontos a helyes technika elsajátítása, aminek fő szabálya, hogy ne derékból emeljünk, hanem térdhajlításból, guggolásból. 

  • Alvás közben is csökkentsük a hátat terhelő nyomást

Ha háton alszunk, úgy csökkenthetjük a gerincre nehezedő nyomást, ha egy párnát helyezünk a térdek alá, ha pedig oldalfekvésben vagyunk, akkor a két térd közé. 

  • Próbáljunk megszabadulni a túlsúlytól

Minden extra kiló növeli a gerincet (és a többi mozgásszervet) terhelő nyomást. Ráadásul a túlsúly miatt a hátizmok nem lesznek képesek megfelelően tartani a gerincet, és lassan egy egészségtelen ferdülés is kialakulhat a gerincben. Ezért is fontos a normál testsúly visszaszerzése, ami számos egyéb egészségi problémánál is nagy segítség!

  • Hagyjunk fel a dohányzással

A dohányzás korlátozza a véráramlást a porckorongokban, ami gyorsabb degenerációhoz vezethet. A dohányzás ezen kívül csökkenti a kalcium felszívódását, ami pedig növeli a csontritkulás okozta törések kockázatát.

Mit tehetünk, ha mindez már nem elég?

Az injekciós kezelések, a lágylézer, a neurálterápia hatékonyak hátfájdalom ellen.- Ha a hátfájás nem múlik el néhány hét alatt, fontos, hogy pontosan meg tudjuk határozni a hátfájdalom okát, ami gyakran a kikérdezés és fizikális vizsgálat után többféle képalkotó diagnosztikai eljárást igényelhet. A diagnózis ismeretében tudjuk eldönteni, milyen kezelés lehet a leghatékonyabb az adott esetben – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont - Prima Medica sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista. – A fájdalomcsillapítók minden típusa segíthet a krónikus hátfájás kezelésében, beleértve a gyulladáscsökkentőket, az izomlazítókat, az idegi fájdalomra ható szereket és akár az antidepresszánsokat is. Ezen kívül a helyi gyulladáscsökkentő injekció is gyakran használt eljárás komoly hátfájdalomban. A kortikoszteroid nevű hatóanyag ugyanis lokálisan injektálva gyorsan eljut a gyulladás helyére, így gyorsan, hatékonyan fejti ki a fájdalomcsillapító hatást. Természetes hatóanyagú injekciós kezelésként szóba jöhet az orvosi kollagén terápia, amellyel elérhető a gyulladás csökkentése. A gyors fájdalomcsillapításon túl a szöveti képleteket is meg lehet így erősíteni, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményez. Az integratív medicina eszköztárából jó választás lehet a hagyományos kínai orvoslás szerinti szegmentális akupunktúra, amely nem csak a klasszikus és igen hatékony eljárások – például az injekciós terápiák, illetve a funkcionális gyógytorna - kiegészítőjeként működik, de adott esetben önálló módszerként is megállhatja a helyét. Ugyancsak hatékony lehet a neurálterápia és a lágylézer terápia is. A legfontosabb, hogy ne hagyjuk elfajulni a helyzetet, hiszen idővel tartós károsodás is kialakulhat egy egyszerűnek induló hátfájásból.

Forrás: Fájdalomközpont - Prima Medica (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! Azzal kapcsolatban szeretnék érdeklődni, hogy a férjem fizikai munkát végez (festő), sokszor be szokott állni a dereka, ezt gyógyszeres kezeléssel úgy ahogy tudja kezelni, illetve ha összejön neki több nap pihenő, akkor úgy. Viszont szeptember elején egy kiruccanás során elesett és pont a dereka azon részét ütötte be, ami egyébként is fájni szokott. Azóta folyamatosan fáj neki és a megszokottnál is többször áll be a dereka. Volt orvosnál, azon kívül, hogy idegbecsípődése van és írtak fel neki gyógyszert (ami nem használ semmit!), nem tudtak semmi hasznosat mondani. Mégis hova kellene mennie ezzel a problémával? Van e valami módszer amivel lehetne rajta segíteni akár itthon is? Köszönöm előre is a választ!
    Tisztelt Hölgyem ,

    A ferjenek rendszeresen derek fajdalmai vannak , fizikai munkát végez, es a " fájós " teruletet par hete baleset is érte.
    Erről a regióról( gerinc- szakaszról ) javaslom készüljön Rontgen felvétel az esetleges Traumas sérülés kizárása érdekében. ( ha nem volt )
    A megállapított " idegbecsípődés " miatt ideggyógyaszati konzílium is szoba jöhet.
    Általánosságban elmondható az otthoni Életmód kapcsán, hogy a fizikai kímélet, a szakember irányításával végzett rendszeres funkcionális gyogytorna ,és a testsúly kontroll egyuttesen alkalmazva jó hatású a derék fájdalmak kezelésében .
    Amennyiben a panaszok tartósan fennállnak , kerem fáradjanak be a Klinikánkra a leletekkel konzultációra es vizsgálatra a Rendelesi időmben :

    H, Cs : du.

    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Eszter

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Nagyon részletes

    A nagyon részletes, aprólékos állapotfelmérés és vizsgálat. A megoldási javaslattal kapcsolatos nagyon részletes tájékoztatás, többször elismételve azt, hogy mi az én feladatom a felépülés érdekében. A kezelés pontos bemutatása, amelynek során részletesen kitért a várható eredményre és az esetleges mellékhatásokra. 
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók