Idegek nyomás alatt – fájhatnak, zsibbadhatnak a végtagok
Szerző: Dr. Jakab Gábor PhD
Dr. Jakab Gábor PhD

Idegek nyomás alatt – fájhatnak, zsibbadhatnak a végtagok

2020.11.25 17:02

Ha a testben futó idegek valami miatt nyomás alá kerülnek, az fájdalmat, érzéketlenséget okozhat a kezekben, karokban, lábakban és más testrészekben is.  Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa az okokat és a kezelési lehetőségeket vette számba.

Mi vezethet az idegek összenyomatásához?

A nyomás alá került idegek az érintett testrészben okozhatnak tüneteket. Ha a nyomás az ideggyököt éri, az kisugárzó fájdalom forrása is lehet, melyet akár közel 1 méter távolságban érezhetünk az eredeti októl. Magát a nyomást számos tényező eredményezheti. Ilyen problémát okozhatnak a kézben, a karban a sokáig ismételt mozdulatsorok; a diabétesz, egyes kardiovaszkuláris betegségek pedig szintén növelhetik az idegek veszélyeztetettségét. Kockázati tényezőnek számít a várandósság, az elhízás, a pajzsmirigy alulműködés, az agyalapi mirigy rendellenességei. Ciszták, daganatok, vérrögök, a rossz testtartás, és az öregedéssel járó gerinc- és csigolya deformitások is vezethetnek az idegekre nehezedő nyomás fokozódásához.

Tünetek az egyes testrészekben

A nyaki, váll, könyök, kar, csukló idegi eredetű fájdalmai jól kezelhetők.Nyak, vállak

Ha a nyaki idegek kerülnek nyomás alá, az kisugározhat a vállakba is, éles, égő fájdalmat okozva a nyakban, karokban, különösen a fej elfordításakor vagy billentésekor. Ehhez kapcsolódhat még az izomgyengeség érzete, az érzéskiesések, illetve a kezekben, ujjakban jelentkező, nehezen leírható, bizsergő érzés.

Könyök

Az alkari alagút szindrómának is nevezett kórképben a perifériás idegek összenyomódása zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség forrása lehet. Ezen idegek ínak, izmok, lüktető verőerek és csontok között futnak, melyek helyenként valóságos alagutat képeznek az ideg körül. Ha ezekben az alagutakban valami miatt fokozódik a nyomás, az idegek elektromos vezetőképessége romlik. A könyök magasságában kialakult nyomásos helyzetre a kezek gyengesége, az ujjakban érezhető zsibbadás, érzéketlenség, illetve az ujjak mozgatásának, koordinálásának nehézsége hívhatja fel a figyelmet.

Csukló

A csuklótáji alagút szindróma főként nőknél és időseknél gyakori rendellenesség, melyre az jellemző, hogy a kéz- és karfájdalom éjszaka súlyosbodik. Az égő, sokszor hirtelen fokozódó fájdalom olyan erős lehet, hogy ellehetetleníti a tárgyak megragadását, a betegek gyakran kiejtik a kezükből a dolgokat.

Lábak

Az alsó végtagok nyomásos eredetű, fájdalmas tünetegyüttesét isiász szindrómának – más néven ülőideg-gyulladásnak, ülőidegzsábának – nevezzük. Nevét az ember leghosszabb idegéről, a nervus ischiadicusról kapta. Az isiász okai szerteágazónak, kopásos, elhasználódásos vagy gyulladásos csigolyaeltérések, porckorongsérv, csigolyák elcsúszása, összeroppanása mellett akár hasi, medencei tumoros folyamat is meghúzódhat a háttérben. A tomportájról a lábszárakig, vagy akár a lábujjakig húzódhat a fájdalom, amely izomgyengeséggel, járászavarral, a széklet és a vizelet indítási és visszatartási zavaraival, érzéskieséssel is társulhat.

Hasüreg

Ritkán, de előfordulhat, hogy a hasfal izomzatán áthaladó idegek kerülnek nyomás alá, éles fájdalmat okozva, amely köhögéskor, emelés és nyújtózás közben fokozódhat, és egyes esetekben kisugározhat a gerinc felé is.

Így lehet segíteni a fájdalmon

A helyi gyulladáscsökkentő injekció és a kollagén injekció is segíthet idegi fájdalmaknál.- Alagút szindrómák esetén első lépcsőben helyi kezeléssel, nem-szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő krémekkel és gyógyszerekkel, jegeléssel, az adott ízület tehermentesítésével, fizioterápiával, gyógytornával érdemes próbálkozni. Tartós javulás általában nem képzelhető el életmódváltoztatás, több mozgás, a gyakran jelentős túlsúly leadása, a helyes testtartás megtanulása nélkül – ismerteti dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa.
Ha nagyon erős fájdalmat szeretnénk gyorsan csillapítani, hatékony megoldás lehet az érintett területet ellátó érzőideg lefutása mentén beadott, célzott, lokális gyulladáscsökkentő vagy érzéstelenítő injekció. Az esetek nagy részében a szteroidot is tartalmazó hatóanyag rövid időn belül csökkenti a gyulladást, és ezzel egyidejűleg a panaszokat, tüneteket is. Mindazonáltal tisztában kell lenni a kezelés határaival is. Gyakran már az első injekció megszünteti a fájdalmat, de az is előfordul, hogy a teljes javuláshoz újabb adag vagy adagok beadására van szükség, akár több héttel később. Egyes, krónikus esetekben kollagén injekció beadásával, lökéshullám terápiával próbálkoznak, de a súlyosabb, konzervatív kezelésre nem javuló esetekben műtéti úton kell felszabadítani a sínylődő ideget. 
 

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Jakab Gábor PhD

neurológus

  • Specialitások:
    • Idegzsába (neuralgia),
    • Gerincből kiinduló fájdalmak
    • Neurológiai eredetű fájdalmak
    • Lumbago-ischias
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Fájdalomközpont, melyik szakterületre kell időpontot kérnem, ha fájdalmat érzek az egyik vállamban, ha a karomat magasra emelem, vagy ha ráfekszem alvás közben? Néha úgy érzem, a nyakamba is átsugárzik. Továbbá, kell-e valamilyen előzetes vizsgálatot (röntgen?) végeztetnem, mielőtt felkeresem önöket? kell-e vinnem magammal valami leletet? Köszönettel, T Krisztina
    Tisztelt Ternóczky Krisztina!

    A vállban hirtelen, esetleg egy sérülés következtében lép fel a fájdalom, ajánlott a kart felkötni és bejelentkezni egy szakemberhez. Ilyen esetekben elsődlegesen a fájdalomcsillapításra koncentrálunk, helyi, gyorsan ható szerekkel. Amennyiben a fizikális vizsgálat és a képalkotás tanúsága alapján kiderül, hogy valóban a Rotátor-köpeny sérüléséről, esetleg szakadásáról van szó, szóba jöhet a műtét, de bizonyos határokon belül el is kerülhető, például lágyrész hialuronsav injekciókkalvagy Guna-terápiás injekciókúrával. Az eredmények tartóssá tehetők és a szabad mozgás is visszanyerhető hosszútávon, ha rendszeres gyógytornával erősítjük a váll izmait, regeneráljuk az esetleg elsorvadt izmokat, fokozzuk a szalagok rugalmasságát.

    Javaslom Önnek, hogy dr. Páll Zoltán, sebész, traumatológus, sportorvoshoz kérjen időpontot.

    Érdemes lenne előzetes vizsgálat elvégeztetni (MRI vagy RTG) mielőtt eljön rendelőnkbe.
    https://www.fajdalomkozpont.hu/hirek/nappal-vagy-ejjel-faj-jobban-a-karemeles

    Üdvözlettel:
    Bojti Szilvia
    Ternóczky Krisztina

    Bojti Szilvia

    Asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Részletes tájékoztatás

    Elégedett voltam az ott dolgozók udvariasságával, szívélyes segítőkészségükkel. A Főorvos Úr alapos tájékoztatásával. Részletes tájékoztatást kaptam az injekció esetleg előforduló mellékhatásairól, ezzel kapcsolatos teendőimről, ezek el- rülése miatt az óránkénti 1-2 perces jegelés fontosságáról, stb. Elégedett vagyok a Főorvos Úr gondos törődését az állapotom kontrollálását illetően. gyok A Főorvos úr
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Nagyon részletes

    A nagyon részletes, aprólékos állapotfelmérés és vizsgálat. A megoldási javaslattal kapcsolatos nagyon részletes tájékoztatás, többször elismételve azt, hogy mi az én feladatom a felépülés érdekében. A kezelés pontos bemutatása, amelynek során részletesen kitért a várható eredményre és az esetleges mellékhatásokra. 
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Profizmus

    Dr. Kiss Csaba szakértelme minden elvárásomat felülmúlta. Alapos, profi, empatikus. Kezelési tervével hosszú ideje tartó vállfájdalmam látszik megoldódni!
    Dr. Kiss Csaba PhD
    Dr. Kiss Csaba PhD
    reumatológus