Koronavírus és krónikus fáradtság szindróma
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Koronavírus és krónikus fáradtság szindróma

2020.04.09 11:31

A krónikus fáradtság szindróma jellemző tünetei a kimerültség, torokfájás, alvászavar – amelyek tartósan vannak jelen. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa egy amerikai KFSZ-szervezet figyelmeztetéséről beszélt, amely szerint az érintettek nagyobb kockázatnak vannak kitéve a koronavírus szempontjából.

Mi az a krónikus fáradtság szindróma?

A krónikus fáradtság szindróma kezelése összetett feladat.A krónikus fáradtság szindróma definíciója szerint a beteg minimum 6 hónapig pihenés, kikapcsolódás hatására sem képes megfelelően regenerálódni, s a fáradtság mindennapjaira is hatást gyakorol, továbbá izom- és ízületi fájdalmai vannak.  A betegség tünetei tehát a fáradtság, a levertség, a teljesítőképesség csökkenése, hőemelkedés, torokfájás, általános izomgyengeség, fejfájás, fényérzékenység, feledékenység, depresszió, ingerlékenység, meggyengült gondolkodási és összpontosítási képesség, valamint alvászavarok.  A tünetek súlyossága napról napra változhat. Jobb napokon a páciens szinte teljes mértékben képes ellátni a feladatait, míg a rossz napokon az ágyból sem tud felkelni.
Ugyanakkor az amerikai Solve ME/CFS Initiative nevű, KFSZ-betegeket informáló szervezet szerint, bár krónikus betegségről van szó, mégsem ez az érintettek legnagyobb rizikója a koronavírus kapcsán. Inkább az jelent veszélyt, hogy ha egy KFSZ-beteg elkapja a vírust, az jelentősen ronthatja az állapotát, és a súlyossá váló krónikus fáradtság szindróma talán nagyobb fenyegetést jelent, mint a vírus maga.

Jó tanácsok KFSZ betegeknek

- Bár csak kisszámú hazai tapasztalatunk van a KFSZ-ről, a legfontosabb természetesen az, hogy a betegek próbáljanak önkéntes karanténban maradni, vagyis minimalizálni a megfertőződés esélyét – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. – E tekintetben azok a KFSZ-betegek, akik egyébként sem tudják elhagyni a lakást – és ez egyes felmérések szerint akár az érintettek 25 %-a is lehet – védettebbek. Fontos, hogy ne csak a tömegközlekedéstől, de a potenciális betegektől is próbáljanak távol maradni. A szokásos vitaminokon, táplálék kiegészítőkön túl érdemes lehet napi 2000 NE D-vitaminnal is segíteni az immunrendszert, aminek természetesen nem csak a koronavírus ellen kell védekeznie. Fontos e téren racionálisnak maradni, nem meggondolatlanul beszerezni mindent, ami elérhető.
Krónikus fájdalom és fáradtság kezelésében a nyugati és az alternatív kezelések is fontosak.Arnold doktor szerint nyilván nem ebben az időszakban kell elkezdeni a KFSZ betegeknek orvoshoz járni (ha csak nem feltétlenül szükséges), de a vírus lecsengése után érdemes segítséget kérni. Elsősorban ki kell zárni azokat a szervi betegségeket, amelyek hasonló tüneteket okozhatnak. Ha ez megtörtént, úgy gondolom, hogy egy ennyire összetett problémát csak összetett módon lehet gyógyítani, tehát karöltve a neurológussal, immunológussal, pszichológussal, gyógytornásszal és a különböző hatóanyag tartalmú célzott injekciós kezelések és a gyógyszeres kezelés mellett próbálkozni kell a fizikoterápia különböző formáival, és az izom-, ízületi fájdalmak csökkentésének egyéb lehetőségeivel. Annak pedig, aki nyitott rá, nem csak a nyugati orvoslás eszközeit érdemes felajánlani, de akár az orvosi akupunktúrát is, amellyel mind fizikai, mind mentális-pszichés síkon tudunk segíteni. A KFSZ megértéséhez fontos tudni, hogy orvos - élettanilag van egy ún. P- N- E-I – rendszer, vagyis psziho-neuro-endokrin-immun-rendszer, amely az ún. homeosztázisért, a szervezet szabályozott, dinamikus, belső állandóságáért felel. Ennek állapotát alapvetően befolyásolja a pszichés állapot is: azaz a jelen helyzetben minden ismert prevenciós lépést meg kell tenni, de a félelem és a  pánik csökkenti a P- N- E-I - rendszer működési hatékonyságát. A napi 8 óra pihentető alvás és a megfelelő életmód pedig erősíti azt! A legfontosabb pedig, hogy a páciens elhiggye, hogy megszabadulhat a kínzó panaszaitól, amit sokan talán hipochondriának vélnek, holott látnunk kell, hogy a nehezen behatárolható tünetek valódi szenvedést okoznak.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm Önöket! Kérdésem a következő lenne. LCA plasztikát, keresztszalag műtétet hajtottak végre rajtam 6 évvel ezelőtt. Múlt héten ugyanezt a térdemet arthroscopos műtéttel operálták porcleválás miatt. Továbbá: az LFC-n körülírtan II-fokú chondromalatiát találtak. A főorvos úr azt javasolja, hogy porc injekció kúrát folytassunk, ami 3 db injekcióból áll, ára 21.000 Ft/db, ami azért nem kevés sajnos. 38 éves vagyok és aktívan egyesületben sportolok, labdarúgás. Csak porcerősítő szedése mennyire segíthet a továbbiakban? Picit sokallom az összeget az injekcióra. Mennyire lehet hatásos? Nem tudom, hogy valóban megérné-e a kifizetett összeg az injekciókra, ha lehet inkább kerülném. Köszönöm válaszukat! üdv Huszl Tamás
    Tisztelt Uram ,

    Az Ön kórtörteneteben LCA plasztikai , ill. porclevalas es LFC chondromalatia ( Gr . II .) szerepel, es Ön aktív sportoló .

    Teljesen egyet értek az Önt operáló Kollégával , a hialuronsav - injekció - kúra ugyanis növeli az ízületi porc rugalmasságát , és a sérülésekkel szembeni ellenálló képességet .
    Segíti továbbá a a nagy teherviselő ízületek ( térd ) normális és fájdalommentes funkcióját kenő és ütéselnyelő tulajdonságai miatt ( ún. Viszkoelaszticitás )
    Azt a javaslom a "haszon / kockázat - elvét " kezelő orvosaval beszéljék meg.

    A szájon át alkalmazott készítmények is hatásosak lehetnek hosszu tavon ( megfelelő felszivodas esetén ! ) de az Ön esetében -kórtörténet - egyesületi labdarúgó - az injekciós kúra hatékonyabb megítélésem szerint.


    Tisztelettel ,

    DR . ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fajdalomspecialita
    Huszl Tamás

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Empátia és tudás

    Dr. Arnold Dénes kiváló orvosi hozzáállása, emberi és szakmai kiválósága is sokat segített a kezelések mellett.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók