Mi lehet a legerősebb daganatos fájdalom és mit lehet tenni ellene?

Mi lehet a legerősebb daganatos fájdalom és mit lehet tenni ellene?

2023.12.21 10:38

A daganatos betegek pontosan tudják, hogy a fájdalmaik különböző eredetűek és fokozatúak lehetnek, ráadásul a fájdalom megélése személyenként is különbözhet. A legerősebb fájdalomnak mégis a csontokra terjedő áttétet tartja a szakma, azonban még ennél az erős érzetnél is van lehetőség fájdalomcsillapításra. Ebben adott tanácsot dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont belgyógyásza, klinikai onkológus, palliatív orvos.

Mitől függ a fájdalom erőssége?

Onkológiai betegségeknél nem csak maga a betegség járhat fájdalommal, de a kezelések és az esetleges mellékhatások is, ráadásul nagyon sok múlik az egyéni tolerancián és a körülményeken is. A daganatból eredő fájdalmaknak is több forrása lehet.

  • A daganatos betegek csontfájdalmán is lehet enyhíteni.Az egyik a gerincvelői nyomás, ugyanis amikor a tumor a gerinc felé terjeszkedik, nyomás gyakorolhat a gerincvelőre. Ennek első tünete általában a hát- és a nyakfájdalom, előfordulhat zsibbadás, érzéketlenség is a végtagokban. Gyakran köhögéskor, tüsszentéskor fokozódik a kínzó érzés.  
  • A másik a csontfájdalom, amely akkor jelenik meg, ha a daganat a csontokra is átterjed. Ezt tartják az legerősebb fájdalomnak, amely onkológiai betegséggel kapcsolatos. A fájdalom erősségét azonban még ebben az esetben is befolyásolja a daganat típusa, stádiuma és a páciens fájdalomtűrő képessége. Minél előrehaladottabb stádiumban tart a betegség, annál jelentősebb lehet a fájdalom.

Nem csak a daganat okozhat fájdalmat

A daganatos betegek pontosan tudják, hogy a kezelések is okozhatnak akut és krónikus fájdalmakat, utóbbiak akár évekig is fennmaradhatnak. Ez utóbbival kapcsolatban létezik még az úgynevezett áttörő fájdalom, amely során a krónikus fájdalmakra rendelt kezelés hatásossága hirtelen megszűnik, és szó szerint áttör egy-egy fájdalmas epizód a tartós fájdalomcsillapításon.
A kezelések sorában a sugárkezelés után viszonylag gyakori a hegesedési folyamat, ami az idegeket érintve okoz fájdalmat. A kemoterápiát követően úgynevezett poli-neuropátia alakulhat ki, ami nehezen körülhatárolható, égő, bizsergő fájdalmat okoz az idegek károsodása miatt. A daganat sebészi eltávolítása során a legnagyobb körültekintés mellett is elkerülhetetlen bizonyos esetekben az idegek sérülése, átvágása, ami szintén fájdalmat eredményezhet, ahogyan a végtag eltávolítása utáni úgynevezett fantomfájdalommal is meg kell küzdeni.
Egyes esetekben még a gyógyszerek mellékhatásaként kialakuló fájdalommal is meg kell küzdeni, ugyanis például a filgrasztim vagy pegfilgrasztim hatóanyagú gyógyszerek éppen csontfájdalmat okozhatnak, a biszfoszfonátok szedése pedig állkapocsnekrózis miatti fájdalommal járhat.

Hogyan enyhíthetők az erős daganatos fájdalmak?

A daganat fájdalmak kezelésében a palliatív orvos segíthet.- Amikor valaki erős fájdalmait szeretné csillapítani, elsőként azt kell eldöntenünk, akut vagy krónikus fájdalomról van-e szó. Akut esetben erős gyógyszerekkel, vénás injekcióval viszonylag gyorsan, egyszerűen csökkenthető a kínzó érzés, a második eset viszont sokkal összetettebb diagnosztizálást és kezelést igényel, hiszen azt is ki kell deríteni, nem áll-e a daganatos betegségen kívül más, kezelést igénylő probléma a krónikus fájdalom mögött, mint például akár egy bélelzáródás vagy más károsodás – hangsúlyozza dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont belgyógyásza, klinikai onkológus, palliatív orvos.
Hónapokig, évekig tartó fájdalom esetén természetesen a kezelés is hosszantartó kell, hogy legyen, a gyógyszeres ellátás mellett általában kiegészítő módszereket is kell alkalmazni és minden esetben alkalmazkodni kell az állapot változásához is. Csontfájdalom esetén például a cél a tumor kontroll alatt tartása és az érintett csontok védelme, sokszor sugárterápiával és bizonyos gyógyszerekkel, akár gyengébb-erősebb opioidokkal, egy úgynevezett fájdalomcsillapító létra, vagyis protokoll szerint.
Ugyanakkor sokaknak segítenek a komplementer medicina kezelései is, mint például az orvosi akupunktúra, a fizikoterápiás eljárások, a masszázs technikák és minden esetben ajánlatos lehet a lelki támogatás, akár pszichológus, akár más segítő-támogató szakember bevonásával.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Pádi Éva

klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos

  • Specialitások:
    • Onkológiai betegek fájdalomcsillapítása 
    • Daganatos kórképek fájdalomkezelése
    • Palliatív -tüneti, kiegészítő- terápia
    • Daganatgyanú esetén kivizsgálás
    • Kóros leletek, panaszok kivizsgálása 
    • Másodvélemény adása
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! Távkonzultációra szeretnék bejelentkezni talpfájdalom, vádlifájdalommal. Melyik szakorvost válasszám? Előre Köszönöm válaszát! Üdv: Fehér Marianna
    Tisztelt Fehér Marianna!

    Köszönjük szépen a megkeresést. Távkonzultációra Dr. Páll Zoltán főorvos urat tudom Önnek javasolni. Interneten keresztül is be tud hozzá jelentkezni és telefonon is. Amint bejelentkezett felvesszük Önnel a kapcsolatot és segítünk a továbbiakat intézni.

    Üdvözlettel:
    Bojti Szilvi
    FájdalomKözpont
    Fehèr Marianna

    Bojti Szilvia

    Asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Szakmai és közvetlen

    A doktornő ötvözi a szakmaiságot és a közvetlenséget. Hatalmas kételyekkel, hitetlenül, de mégis bizakodva mentem el a rendelésre, mert régóta kínoztak a daganatterápiával járó fájdalmak. Abszolút rábíztam magam a doktornő szaktudására. Hihetetlen hálát érzek, hogy nem kell mindennapos fájdalmakkal élnem. Köszönöm! 
    Dr. Pádi Éva
    Dr. Pádi Éva
    klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos