Baker ciszta is lehet az oka a térdhajlat fájdalmának

Baker ciszta is lehet az oka a térdhajlat fájdalmának

2019.09.12

Ha térdhajlításkor, járáskor fáj a térdhajlata, a térd mögötti rész, könnyen lehet, hogy a Baker ciszta okozza a problémát. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa arra figyelmeztet, hogy bár nem mindig fájdalmas, de a jelenség mindenképpen ellenőrzést igényel. 

Mitől lesz ciszta a térdhajlatban?

A ciszta – bárhol is jelentkezik a testben – egy folyadékkal teli tömlő, amelynek számos típusa ismert. Amennyiben a térd ízületében valamilyen károsodás vagy gyulladás alakul ki, esetleg megsérül vagy kopik a porc, felhalmozódhat a térdben található ízületi folyadék – amelynek feladata az ízületi súrlódás csökkentése -, és kialakul a kis tömlő. Előfordul, hogy megjelenése fel sem tűnik az érintettnek, más esetekben azonban fájdalmat, feszülést okoz. Különösen a térd kinyújtásakor, járáskor, futáskor bukkan fel a kényelmetlenség, ami reggel, vagy hosszas mozdulatlanság után erősebben jelentkezhet. Mindenképpen érdemes kivizsgáláson részt venni, ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk:

  • A Baker ciszta miatt a térd és a térdhajlat is fájhat.térdfájdalom,
  • duzzanat a térdhajlatban, olykor a lábon is,
  • a térd merevsége,
  • feszítő érzés a térdhajlatban,
  • képtelenség a térd teljes behajlítására.

Ritka esetben a ciszta szétrepedhet és az ízületi folyadék a kétfejű lábikraizomra szivároghat, a következő tüneteket okozva:

  • éles fájdalom a térdben, a lábszárban,
  • lábszár megduzzadása,
  • olykor kipirosodás és olyan érzés, mintha víz folyna végig a lábszár hátsó részén.

Mivel ezek a tünetek utalhatnak akár trombózisra is, a tünetek jelentkezése esetén azonnali orvosi ellátás szükséges, hogy kizárható legyen a komolyabb betegség.

Miért fontos a vizsgálat?

A Baker ciszta vizsgálata és kezelése is fontos.Elsősorban azért kell felkeresni a szakorvost, hogy kiderüljön, valóban Baker cisztáról van-e szó. Ha bebizonyosodik, hogy igen, akkor is ki kell deríteni a probléma okát, ugyanis előfordulhat, hogy a ciszta egy komolyabb mozgásszervi betegség jelzője.
- Ha megszületik a diagnózis, elsősorban kímélni, pihentetni kell a lábat – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa.- Jó hatású lehet a jegelés és a felpolcolás is, valamint enyhe fájdalom esetén segíthetnek a vény nélküli fájdalomcsillapítók, amelyeket azonban csak a betegtájékoztatóban leírt mennyiségben és adagolásban szabad szedni. Amennyiben a ciszta nagy duzzanatot és fájdalmat okoz, szükség lehet kortikoszteroid tartalmú gyógyszerekre, amelyek a fájdalom okát, a gyulladást csökkentik. Ha nagy a duzzanat, a ciszta kirepedésének megakadályozására egy tűvel leszívhatjuk a felesleges folyadékot a térdízületből. Amennyiben kiújul a probléma, akár műtéti úton is eltávolítható a zavaró tömlő. A cél mindenképpen a kiváltó betegség beazonosítása és meggyógyítása. Rendszerint ahogy a túlzott ízületi folyadéktermelést kiváltó betegséget megszüntetjük, úgy a ciszta is felszívódik.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Holisztikus szemlélet
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Bizonytalan eredetű fájdalmak
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jó napot kívánok.38 éves 3 gyermekes édesanta vagyok.6 éve rendszeresen futok.Tavaly november eleje körül egy rossz mozdulatnál éles fájdalmat éreztem a derekamnál.Kb.1 hónap után fordultam orvoshoz mert a fájdalom nem enyhült ès zsibbadást is éreztem a jobb lábamba és enyhe görcsöket.Kaptam fájdalomcsillapítókat gyulladáscsökkentő gyógyszeteket ès 10db Almiral injekciòt is kiszedtem.Eredménytelenül.Kb.1 hónappal ezelőtt annyira elkapott a fájdalom a görcs hogy ordìtani tudtam volna a fájdalomtól.Azonnal kórházba mentünk és bent is figtak.12 napig szedtem az infuziókat és gyògyszereket.Az utolsó napon kaptam egy ózon injekciò kezelést amit CT alatt végeztek el.Nem mindom hogy nem segített 3.4.nap után éreztem hogy jobb.Viszont valamelyik nap elviselhető enyhe fájdalmam van másik nap meg szinte mintha semmi kezelésen nem estem volna át.Febr.16.án megyek neurologiara és ott a doktornő fogja megmondani hogy mikor fogom kapni a következő ózon injekciót.Valamikor már arra gondolok hogy jobb lenne a műtét hogy már ne érezzem ezt a fájdalmat.Mikor kell elkezdeni a tornát.Jelen pillanatba még a torna gondolata is fáj.Ön szerint mi lenne a legjobb megoldás?Kiszedni a maradék ózon injekciót és türelemmel várni a javulást vagy inkább műtét és ùgy várni a gyógyulást.Köszönöm válaszát.
    Tisztelt Hölgyem!

    Kérdéseivel kérem forduljon az Önt kezelő kollégákhoz. A műtéti indikációról az idegsebész kolléga dönt az Ön vizsgálata és képalkotó eljárások eredményének és a klinikai képegyüttes kiértékelése után.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Lengyel Anikó

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves

    A Doktor úr, a recepciós hölgyek kedvesek, mosolygósak, közvetlenek, segítőkészek! Sok-sok ilyen EMBER-re lenne szükség az élet sok területén. Nyugtatóként hatnak a rám, nagyon bízom bennük és természetesen a Doktor úr tudásában, az ajánlott kezelés eredményességében!
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók