Milyen módszerek segíthetnek a gerincműtéten kívül?
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Milyen módszerek segíthetnek a gerincműtéten kívül?

2019.03.05 15:38

A gerincproblémák a leggyakoribb betegségek közé tartoznak, szinte minden családban előfordul egy-egy gerincműtét is. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr körvonalazza, mikor lehet valóban szükséges a műtét és mi segíthet még.

Lúdtalp és belszervi ok miatt is fájhat a hátunk

Először is fontos tisztázni, hogy a gerincműtét csak az esetek kis hányadában szükséges – fő szabályként úgy fogalmazva: ha már semmi más nem segít – erről csakis a gerincsebész dönthet. A műtét ugyanis akkor jöhet szóba, ha a fájdalom és az esetleges mozgásbeszűkülés semmilyen más, konzervatív vagy komplementer kezelés, valamint a gyógytorna hatására sem javult. Az is a súlyosságot jelző tünet lehet, ha a fájdalom és/vagy a zsibbadás, érzéskiesés az egyik vagy mindkét lábat érinti, esetleg vizelet- vagy széklet-visszatartási zavar tapasztalható. Ezeket a tüneteket ugyanis gyakran az okozza, hogy a gerincben lévő idegek nyomás alá kerülnek. Ez több okból létrejöhet, mint például:
Milyen megoldások segítenek enyhíteni a hátfájást? - Porckorong probléma - a repedt vagy akár kiszakadt porckorong túl szorosan nyomódik a gerincvelőhöz, ami befolyásolja a működését.
- „Csontkinövések” - az artrózis által érintett ízületekben a porc nedvtartalma csökken, bereped és fokozatosan elpusztul, lecsupaszítva ezzel a környezetében lévő csontokat. A porchártya erre a folyamatra csőrszerű és egyéb kinövések képzésével reagálhat a csontszéleken, amelyek később elmeszesednek. Ez természetesen szintén nyomhatja az idegeket.
Ezen kívül természetesen még számos ok eredményezhet tartós hátfájdalmat, mint például porckopás, gerinccsatorna szűkület, lúdtalp, a csípő, a térd elváltozásai, és mindezek mellett meg kell vizsgálni a vese, a prosztata, a húgyhólyag, a béltraktus problémáira, nőgyógyászati okokat is. Sok esetben azonban nem olyan egyszerű felmutatni egy konkrét okot, ami a krónikus fájdalmat okozza, ilyenkor körül kell járni a krónikus fájdalom szindróma lehetőségét. A legfontosabb teendő tehát a pontos diagnózis felállítása, alapos kivizsgálás és képalkotó diagnosztika segítségével.

Minden lehetőséget meg kell fontolni!

Mielőtt műtétre kerülne a sor, érdemes minden más hatékony gyógymóddal megpróbálkozni, amit az orvos javasol. A helyi gyulladáscsökkentő injekció például gyakran használt eljárás hátfájdalom esetén, különösen, ha jelentős fájdalmakat él meg a páciens. A kortikoszteroid nevű hatóanyag ugyanis lokálisan befecskendezve gyorsan eljut a gyulladás helyére, így gyorsabban és hatékonyabban fejti ki a fájdalomcsillapító hatást, mint a szájon át szedhető gyógyszerek, és kevesebb is a mellékhatása azoknál. Természetes hatóanyagú kezelésként szóba jöhet az orvosi kollagén terápia, amellyel elérhető a gyulladás csökkentése. Sőt a gyors fájdalomcsillapítás mellett a szöveti képleteket is meg lehet erősíteni, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményez. Az akupunktúra is hatékony eszköz lehet a kezünkben, mert remekül illeszkedik az integratív gyógyítás eszköztárába. Ez azt jelenti, hogy a klasszikus és igen hatékony eljárások – mint például az orvosi kollagén-injekció, a lökéshullám kezelés, illetve a szakember irányításával végzett rendszeres, funkcionális gyógytorna - kiegészítőjeként is működik, de adott esetben önálló módszerként is megállhatja a helyét. A lényeg, hogy bízzuk szakemberre a gyógymód megválasztását, hiszen ő láthatja azt is, hol van az a pont, amikor csak a műtét jelenthet tartós megoldást – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! 3 éve szenvedek erős derékfájdalommal. De most már nemcsak a derekam fáj, hanem pár napig a térdem utána a kezem, de előfordul, elég gyakran, hogy a combom annyira fáj, hogy támaszkodással tudok felállni ülő helyzetből. Mindenféle vizsgálaton voltam többször feküdtem reumatológián, de sajnos tanácstalanok voltak az orvosok, mert a CT és az MR leletek nem mutattak olyan nagy elváltozást amely indokolná ezt a nagy fájdalmat. Rengeteg laborvizsgálatom is volt, azok sem mutattak ki nagyobb eltéréseket. A 3 év alatt kb. 16 orvos vizsgált, de mindenki tanácstalan volt, természetesen nem Őket hibáztatom, mert tényleg a leleteim elfogadhatók voltak. Legutóbbi kezelőorvosom több laborvizsgálatot is csináltatott, amelyekből egy meg is érkezett, és az alábbi érték szerepel benne: SE anti-filaggrin megh. 64,53 INOVA egység "erősen pozitív" Referencia érték 0,00-20,00 A kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges egy kezdődő, vagy esetleg már megvalósult RA? Válaszukat előre is köszönöm.
    Tisztelt Levélíró ,

    Az RA diagnozisanak felállítása Rheumatologus szakorvos feladata , megítésem szerint az Ön leírt kórtörtene alapján erre fény derült volna a Rheumatologiai kezelések kapcsán.
    A diagnózis felállítása nem csak labor vizsgálatok , hanem a teljes klinikai kép , annak változása , a képalkotó eljárások ( röntgen , CT , MR ) es az Ön fizikális vizsgálatának együttes értékelése alapján történhet meg.
    Javasolnék egy ideggyógyaszati vizsgálatot is ( ha nem volt ) .
    Megjegyezni kívánom , hogy makacs deréktáji fájdalmat okozhat még a túlsúly , a belső nemi szervek idült gyulladásai , az emesztő - rendszer krónikus gyulladasi, de lehet izom eredetű oka is.
    Az ülő munkakör és a mozgasszegény életmód is állhat ilyen panaszok hátterében .

    Fájdalmai fenállasa esetén kérem keresse fel Klinikánkat leleteivel konzultáció céljából.

    Tisztelettel

    Dr. Arnold Dénes Arnold

    Pataki László

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Közvetlen,barátságos

    Közvetlen,barátságos,igaz hogy még csak a harmadik kezelésen voltam de amennyire meg tudom ítélni kiváló szakembert ismertem meg
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók