Nőknél gyakoribb a csípőfájdalom - mi segíthet?

Nőknél gyakoribb a csípőfájdalom - mi segíthet?

2022.04.22 11:23

A csípőfájdalom jóval több nőt érint, mint férfit, elsősorban 40-60 éves kor között alakul ki, sokszor sérülés vagy túlzott terhelés hatására. Dr. Dobos Márta Ilona, a FájdalomKözpont ortopéd szakorvosa arra hívta fel a figyelmet, hogy a kivizsgálásnak nagyon alaposnak kell lennie, hiszen számos oka lehet a fájdalomnak.

A női nem és a túlsúly is rizikófaktora a csípőfájdalomnak

Csípőfájdalom esetén jelentős segítség az ortopéd orvos által rendelt kezelés.Az ortopéd orvosok tapasztalatai szerint meglehetősen sokan fordulnak orvoshoz csípőfájdalom miatt, sajnos nem kevesen már előrehaladott tünetekkel. Holott a csípőfájdalom esetében is - mint minden betegségnél - igaz, hogy a korai diagnózis eredményesebb kezelést tesz lehetővé. Különösen azoknak érdemes felfigyelni már az első jelekre, akik valamilyen rizikófaktorral rendelkeznek e tekintetben, mint például korábbi csípő- vagy lábsérülés, testtartási rendellenesség, a csípő helyzetének megváltozása (akár születési rendellenesség miatt), hosszú ideig fennálló, jelentős fizikai terhelés, túlsúly és a női nem.
Nem érdemes tehát megvárni, míg a hétköznapi tevékenységek is nehézzé válnak a csípőfájdalom miatt (buszra felszállás, lépcsőzés, később akár maga a járás is), már az első tüneteknél orvoshoz kell fordulni. A csípőfájdalom egyik leggyakoribb okánál, a csípőízületi kopásnál pedig az első tünet a reggeli fájdalom, ami a nap folyamán, mintegy bejáratás után megszűnik. 

Ilyen gyakori okai lehetnek a csípőfájdalomnak

  • Ízületi kopás, gyulladás

A középkorúaknál és az idősebbeknél az ízületi fájdalom egyik leggyakoribb oka kopásos, azaz arthrotikus eredetű. Felnőttkorban ritkább a klasszikus arthritis, vagyis ízületi gyulladás. Ha azonban mégis gyulladás gyanúja merül fel, azt rendkívül sok betegség okozhatja, így a diagnosztizálás sokszor kiterjedt. A laborvizsgálatok ugyan hamar jelezhetik a gyulladást, de elképzelhető, hogy szükségessé válik röntgen, CT vagy MRI vizsgálat. Mindenképpen fontos orvoshoz fordulni a gyulladás tüneteivel, mint például a térdbe sugárzó és gyakran éjszaka jelentkező fájdalom, esetleg a mozgáskorlátozottság, a láz, levertség, étvágytalanság.

  • Bursitis (nyáktömlő gyulladás)

Bursitis akkor jelentkezik, amikor a nyáktömlő belhártyája begyullad. Ezt a gyulladást eredményezheti az állandó súrlódás, egy sérülés, egy fennálló betegség (pl.: rheumatoid arthritis) vagy fertőzés. A csípő körül kialakult nyáktömlő-gyulladás jellegzetes tünete az üléskor, fekvéskor és mozgáskor jelentkező fájdalom, ami éjszaka erősödhet.

  • Tendinitis, tendinosis

A tendinitis megnevezés az ínakat érintő gyulladásra utal, a tendinosis pedig az ínban vagy azt körülvevő szövetekben keletkező apró degenerációk, elfajulások neve. Az ínak gyulladása vagy sérülése sokszor a nagyobb ízületek környékén alakul ki, például a csípőben. Kialakulásának elsődleges rizikófaktora a megerőltető fizikai igénybevétel. Gyakran igen fájdalmas, különösen, ha keresztbetett lábakkal ül, vagy ha teljes súlyával az egyik csípőjére nehezedik a páciens. Előrehaladottabb esetben még az alvást is meggátolhatja a fájdalom.  

Milyen kezelések segíthetnek?

Hialuronsav és orvosi kollagén injekció is hatékony lehet csípőfájdalomnál.- Természetesen még számos oka is lehet a csípőfájdalomnak, a trochanter major fájdalom szindrómától, a térd, a hát, a medence problémákig, amelyek szintén okozhatnak fájdalmat a csípőben. Elsősorban tehát a pontos diagnózist kell felállítani, amelynek ismeretében dönthetünk a kezelésről – hangsúlyozza dr. Dobos Márta Ilona, a FájdalomKözpont ortopéd szakorvosa. - Gyulladás esetén megkönnyebbülést jelenthet a gyorsan ható helyi gyulladáscsökkentő injekció, kúraszerű megoldásként pedig alkalmas lehet a lökéshullám terápia, az orvosi kollagén injekció, a hialuronsav injekció, az ún. orvosi lágylézer kezelés. Nagyon fontos a szakember irányításával végzett rendszeres funkcionális gyógytorna és az úgynevezett fasciakezelés is! Súlyos ízületi kopásnál azonban az ezek a kezelések már nem elégségesek, végső esetben jöhet szóba a csípőprotézis beültetése, bár annak előkészítésében is nagyon hasznosak a sorolt kezelések. A cél minden esetben egyszerre a fájdalomcsillapítás és a mozgásszabadság növelése, hiszen a komoly csípőfájdalom miatti életminőség romlás megállítható, kezelhető.  

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Lökéshullám terápia

  • Specialitások:
    • sarokfájdalom
    • Achilles-ín gyulladás
    • könyökfájdalom
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelettel kérdezném 1 hónapja hanyatt estem egy székről. Előszobába. 3 hétig a bal csípőm fájt de annyira, rá sem bírtam állni. Most 1 hete pedig a jobb felső combom belső részé a halat ba a vagina és a lágyékba közvetlen borzasztó fájdalom gyötör. Fájdalomcsillapító kaptam Kudexet de nem reagál rá. Pihentetem de mit tehetnék még? Kérem ezen az emailon : piroskakovacs1949@gmail.com -ra válaszoljon levelemre.. nagyon kérem. Röntgenezték többször is semmit nem találtak. Tishztelettel várom levelét. Bálint Lászlóné
    Tisztelt Hölgyem ,

    A leírt esetben kiegészítő ún. Nativ - Csípő ízületi MRI , és nativ - ágyéki ( L - gerinc ) MRI javasolt , ennek fényében Traumatológiai ill . Ideggyógyász szak- konzílium .

    Tisztelettel ,

    ARNOLD Dénes ARNOLD
    Bálint Lászlóné

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindenre választ kaptam!

    A kezelést végző kolleganőtől bármit kérdezhettem, nem éreztem úgy, hogy már lejárt az időm és jön a következő beteg. Türelmesen végighallgatott, bármilyen kérdésemre szívesen válaszolt!
    Lökéshullám terápia
    Lökéshullám terápia
    fizikoterápia