A rheumatoid arthritis az ízületek fájdalmát és gyulladását okozza, de nem csak a nagyízületeket érintheti. Dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa arról beszélt, milyen tünetei lehetnek az állkapocsban az ízületi gyulladásnak és mit lehet tenni ellenük.
A rheumatoid arthritis (RA) autoimmun eredetű betegség, amely során a szervezet „tévedésből” a synoviális szövetek egészséges sejtjeit támadja meg. (A synoviális szövet az ízületi tokot belülről bélelő hártya, amely az ízületi folyadékot termeli.) Következményként többnyire a kezekben, a csuklókban, a bokákban és a térdekben alakul ki a gyulladás, a fájdalom és a duzzanat. Ugyanakkor – különösen elhanyagolt esetekben – az állkapocsban is jelentkezhetnek tünetek, mint például a merevség érzés, a rágáskor jelentkező fájdalom, duzzanat és előrehaladottabb stádiumban mozgatáskor hallható kattogó, nyikorgó hang. Az állkapcsot érintő panaszok nem csak evéskor, iváskor, de beszéd, sőt alvás közben is igen zavaróak, fájdalmasak lehetnek.
- Mivel az állkapcsot érintő ízületi gyulladás ritkán mutatkozik meg a betegség korai fázisában, valószínűbb, hogy már ismert betegek szembesülnek ezzel a problémával. Mindazonáltal nagyon fontos, hogy minden új vagy új helyen jelentkező panasszal orvoshoz kell fordulni, hiszen csak így érhető el a megfelelő segítség, a fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés – hangsúlyozza dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa.
Ezekkel a tünetekkel kell orvoshoz fordulni:
Selyem doktornő szerint a tünetek és az előzmények ismeretében is szükséges a kivizsgálás, amely egyrészt a fizikai vizsgálatra és a laborleletekre épül, másrészt esetenként az állkapocs ízületről készült röntgen- vagy MRI- felvételekre.
- Az első legfontosabb teendő, hogy a betegséget, a rheumatoid arthritis-t folyamatos kontroll alatt kell tartani. Az elrendelt gyógyszerek egyik célja ugyanis, hogy megelőzzék a további károsodásokat, és lassítsák a folyamatot. Mindenképpen csillapítanunk kell a gyulladást, amely a fájdalmat is okozza – ismereti dr. Selyem Réka. – Természetesen az ok kezelése is elengedhetetlen, a diagnosztizált RA reumatológus által javasolt ún. bázisterápiát és reumatológiai gondozást igényel. Erős fájdalmak esetén, ha a bázisterápia nem elég, szóba jönnek további kezelések, mint például a biológiai terápia, a lágyrész biokompatibilis hialuronsav injekció, beválhat az orvosi kollagén terápia, amely szintén injekciós kúraként csökkenti a fájdalmat, valamint fizikoterápiás kezelések és a lökéshullám terápia is. Ezen kívül megtaníthatunk a betegeknek olyan „tornagyakorlatokat”, amelyek megelőzhetik a fellángolásokat, de érdemes megpróbálkozni olyan életvitelbeli változtatásokkal is, amelyekkel az erős fájdalmak idején megkímélhetjük az állkapcsot. Ajánlatos tehát kerülni a ragadós, roppanós élelmiszereket, helyettük lágy ételeket, például levest, főzeléket fogyasztani. El kell kerülni az állkapocs túl szélesre nyitását, és érdemes meggondolni az éjszakai fogvédő használatát.
Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)
Rendelési helyszín: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
Rendelés típusa:
További véleményekProfi, gyors ügyintézés. A doktornő nagyon aktív, odafigyel a páciensre, minden lehetőséget megbeszél vele.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Az opiod gyógyszerek vagy narkotikumok gyakran szükségesek a daganatos betegek komoly fájdalmainak kezelésében. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arról beszélt, hogy lehet biztonságosan használni ezeket a hatékony gyógyszereket.