Elülső térdfájdalom? Patellofemorális szindróma is lehet

Elülső térdfájdalom? Patellofemorális szindróma is lehet

2023.08.03 07:58

A patellofemorális szindróma gyakori oka az első térdfájdalomnak, ami jelentősen megnehezíti például a lépcsőzést. Dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületi specialista az okokra, a rizikófaktorokra és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

A lépcsőzés és a felállás is fájdalmas lehet a patellofemorális szindrómánál

A térdfájdalom okának diagnosztizálása után elérhető a hatékony segítség. A patella tulajdonképpen maga a térdkalács, így nem véletlen, hogy a patellofemorális szindróma vezető tünete a térdkalács fájdalma, vagyis az elülső térdfájdalom. Gyakran egybemossák ezt a fogalmat a futótérddel, amely nagyon hasonló tüneteket produkál, és további közös vonás, hogy ugró- és futó sportolóknál gyakrabban fordul elő mindkét probléma.
A patellofemorális szindróma jellemzően a térdkalács tompa fájdalma, amit fokozhat a lépcsőzés, a hosszan tartó, behajlított térddel történő ülés, a térdelés, a guggolás. Ugyancsak tipikus, hogy nehézkessé válik az ülésből való elindulás, és sokszor megfigyelhető kattogás, „beakadás” érzés, instabilitás is a térdben.

Mi okozhatja a patellofemorális szindrómát?

A térdkalács fájdalmának számos oka és hajlamosító tényezője ismert, íme, a leggyakoribb okok:

  • Túlterhelés: bizonyos mozgásformák, így a futás és az ugrás nagy nyomást helyeznek a térdízületekre, ami egy idő után irritációt, majd tartós problémát okozhat.
  • Izomgyengeség és/vagy kiegyensúlyozatlanság: ha a csípő és a térd körüli izmok nem képesek stabilan tartani a térdkalácsot, kialakulhat a patellofemorális szindróma.  
  • Genetikai okok: bizonyos biomechanikai eltérések is hozzájárulhatnak kialakuláshoz, mint például a lúdtalp, az X-láb, a Q-szög eltérés. 
  • Sérülés: a térdkalács bármilyen sérülése, a helyéről való elmozdulása oka lehet ennek a tünetegyüttesnek. Régóta fennálló elülső keresztszalaghiány

Hajlamosító tényezők:

  • Női nem: nőknél kétszer gyakoribb ez a tünetegyüttes, mint férfiaknál, valószínűleg a különböző testfelépítés miatt.
  • Életkor: érdekes módon a patellofemorális szindróma jellemzően nemcsak az idősek betegsége, sokszor tinédzsereknél és fiatal felnőtteknél is találkoznak vele. Idősebb korban az ilyen jellegű térdfájdalomnál sokszor előrehaladott kopás áll a háttérben. 

A kezelés és a megelőzés lehetőségei

Ortopéd orvos, gyógytornász tud segíteni a térdfájdalmon.- Ha a térdkalács fájdalma, vagy a térdkalács mögött jelentkező fájdalom nem múlik el néhány nap alatt, érdemes orvoshoz fordulni. Akut szakaszban mindenképpen pihentetni kell a lábat, ilyenkor a ráterhelés csak ront a helyzeten. Amennyiben pedig diagnosztizáljuk a patellofemorális szindrómát, több oldalról is fel kell építeni a kezelést – ismerteti dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületi specialista. – Ha sportolóról van szó, nagyon fontos a megfelelő edzésterv kidolgozása, amelynek éppúgy része a bemelegítés és a lenyújtás, mint a megfelelő minőségű és mennyiségű izomerősítés, valamint a mozgásformák kombinációja.  Ebben sokat tud segíteni a személyre szabott gyógytorna, amely a statikai eltérésekre is tekintettel van és képes az ízületi mozgástengelyek helyes beállítására, a mozgások korrekciójára, az izomegyensúly helyreállítására, a tartáskorrigálásra is. Ezen kívül minden sportolónak nagy hangsúlyt kell helyezni a megfelelő sportfelszerelésre, elsősorban a sportcipőre. A szakember által nyújtható kezelési lehetőségek közül pedig meg lehet próbálkozni a lágylézer kezeléssel, a kinesiotape kezeléssel és a manuálterápiával.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Szily Tamás

Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista

  • Specialitások:
    • Térdfájdalom
    • Szalag sérülések
    • Porckopás, artrózis
    • Porcleválás, meniszkusz sérülés
    • Injekciós és műtéti beavatkozások
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr Úr! Szeretnék érdeklődni hogy lehet a fájdalmat megszüntetni. 38 éves vagyok, mr vizsgálat szerint 13 mm tarlow ciszta van az s2 csigolyámon. Fájnak, ropognak a térdeim, ha köhögök vagy nevetek vizeletvisszatartási problémám van, a szexuálus életemről nem is beszélve. Nem jó se feküdni főleg bal oldalamon, 2 órákat alszok mert mindig felkelek, hogy forduljak egyett mert alig bírom a csípőmet megmozdítani. Ülni se állni se jó. Gerinctornát csinálok és cataflánt 50mg 3*1, tramadolort 100mg 3*1 és esténként silduralt 6mg-t szedek. Írtak fel tenses fizikoterápiát, de az itthon is van és a 4 műszak miatt nem tudom megoldani a 20 km -el arrébb lévő központba. Van denevérpad amit ritkán tudok használni mert sokat fáj a fejem- migrénesen- néha pedig magas a vérnyomásom. Itthon szobabiciglizek is, de amikor nem dolgozok próbálok kevesebb gyógyszert szedni nappal és főként akkor tornázok de estére annyira fáj, hogy semmit nem alszok, másnap aztán újból gyógyszer, félek hogy a gyomrom nem sokáig fogja bírni- már 3 éve szedem. Nem lehet leszivatni a cisztát vagy kivenni. Az reumatológus nem akar vele csinálni vele semmit, de én már nem bírom tovább. Köszönöm előre is válaszát. Tisztelettel: PH Judit
    Tisztelt Hölgyem!

    A leírt tünetek miatt ideggyógyászati vizsgálatot is javaslok Önnek! Szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, testsúlykontroll, ha szükséges, talpnyomás mérés, melynek eredménye alapján személyre szabott talpbetét szintén segíthet. Amennyiben panaszai állandósulnak, keresse fel klinikánkat rendelési időmben, leleteivel együtt.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Puskásné H Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    szakértelem

      Borzalmasan fájt a térdem és egyre csak romlott... korházról korházra jártam, de egyik orvos sem tudta kezelni, míg Szily Doktor Úr pár kezelés alatt megszüntette.. Nagyon köszönöm, ajánlom mindenkinek..
    Dr. Szily Tamás
    Dr. Szily Tamás
    Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista