A csípő- és a térdízület kopása olyan mindennapi tevékenységeket is megnehezíthet, mint a lépcsőzés vagy akár csak a kádba való belépés. Dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületei specialista a fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járó betegségek esetén szóba jöhető kezelési lehetőségekről beszélt.
A csípőízületi kopás egy olyan, akár súlyos betegség, amely a porcok és csontszövetek degeneratív változásai miatt alakul ki. A fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járó probléma elsősorban az idősödéssel függ össze, de többek közt a csípő helyzetének megváltozása, az ínszalag-, illetve izomrendszeri sérülékenység, a túlzott vagy nem helyesen kivitelezett fizikai aktivitás, bizonyos anyagcsere betegségek, a szteroid tartalmú szerek és az alkohol tartós fogyasztása is hozzájárulhat a kialakulásához.
Míg a csípőízületi kopás elsősorban a nőket érinti, mindkét nem gyakran szembesül a térdízületi kopással. Ez valójában egy természetes folyamat, amely során a szervezet lebontási-újjáépülési fázisai a lebontás felé tolódnak el. A porckopást felgyorsíthatja még bármilyen, az ízületre nagy terhelést jelentő tevékenység, mint a túl intenzív sport (főként a futás, tenisz, fallabda, step aerobik, kerékpározás, küzdősportok), a térdeléssel járó munka, az állómunka, és a fizikai inaktivitás is. Mindezek eredményeként az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik.
Mindkét betegségre jellemző, hogy míg eleinte csak reggelente jelentkezik egy kis merevség, és az ízület később „bejáratódik”, elhanyagolt esetekben ez a folyamat egyre súlyosabbá válik. Eleinte még csak a fellépés, a lépcsőzés okoz problémát, később már a mindennapos tevékenységek, az önellátás is veszélybe kerül. A röntgenképen láthatóvá válik az ízületi rés beszűkülése, a porc alatti csontok fokozott meszesedése, sőt akár ciszták (folyadékkal teli tömlők) is a csontban.
Szily doktor szerint már a reggeli merevséget, enyhe, de tartósan jelenlévő fájdalmat is érdemes kivizsgáltatni, hiszen időben elkapva a kopás folyamatát nem csak a fájdalom csillapítása válik lehetővé, de a progresszió is lassítható, megelőzhető a maradandó károsodás. Nem lehet halogatni az orvosi vizitet, ha az alábbi tünetek jelentkeznek:
- A betegek legfontosabb teendője az lenne, hogy már az első, zavaró panaszok esetén forduljanak orvoshoz - hangsúlyozza dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületei specialista. – A porc leépülését akadályozhatják a megfelelő porcépítő készítmények, amelyek jelentős választéka miatt is érdemes szakember javaslatát kérni. Ezek a készítmények azonban nem csökkentik a fájdalmat, és teszik könnyebbé a mozgást, hiszen nem is ez a feladatuk, ezeket a célokat csak orvosi eljárásokkal lehet elérni. A térdben jelentkező fájdalom kiküszöbölésére alkalmas lehet például a hiarulonsavas injekciókúra, amellyel „megolajozhatjuk” az ízületeket, csökkenthetjük a súrlódást. Más esetekben egy másik anyagot, orvosi kollagént használunk fel, ezt injektálunk az érintett ízületbe. Sokaknál kiegészítő kezelésként beválhat a lökéshullám terápia, ami a vérkeringés- és anyagcsere élénkítésével fájdalomcsillapító és regerációt beindító hatással bír. Kiemelt jelentőségű a szakszerű gyógytorna, amely erősíti a csípő körüli izomzatot, javítja a terület vérellátását. Az orvosi segítség tehát kiterjed a hatékony fájdalomcsillapításra és életminőség javításra is, amely önálló és kombinált kezelésekkel is megvalósítható.
Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)
További véleményekA kezelést végző kolleganőtől bármit kérdezhettem, nem éreztem úgy, hogy már lejárt az időm és jön a következő beteg. Türelmesen végighallgatott, bármilyen kérdésemre szívesen válaszolt!
Az onkológiai fájdalomkezelés során adódhatnak helyzetek, amikor a szájon át adható gyógyszeres terápiák már nem tűnnek elégségesnek. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája azok az eljárásokról beszélt, amelyek ezeken túl csökkenthetik vagy megszüntethetik a fájdalmat.
Alig van ma olyan felnőtt, aki ne érezné stresszesnek magát a koronavírus okozta helyzet miatt. A stressz pedig nem csak a feszült tartás miatt vezethet hátfájdalomhoz. A legújabb kutatások szerint összefüggés áll fenn a nagyagy egy része, a stressz és a tartós fájdalom közt. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint a fájdalomcsillapítás megtörheti az ördögi kört.