Íme, a térdfájdalom 5 gyakori oka
Szerző: Dr. Szily Tamás
Dr. Szily Tamás

Íme, a térdfájdalom 5 gyakori oka

2020.05.27 15:05

Akár kopás, akár sérülés vagy ízületi gyulladás okozza, a térdfájdalom komoly hatással van a mindennapi tevékenységekre. Dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületi specialista a leggyakoribb okokat és a megoldási lehetőségeket vette számba.

5 gyakori ok a térdfájdalom mögött

Sportsérülés

A térdfájdalom sportsérülés következménye is lehet.A sportolással kapcsolatban leggyakrabban szalagsérülés, porcszakadás és az ún. futótérd jelentkezik problémaként. Ez utóbbi tulajdonképpen az inak gyulladását jelenti, ami a túl sok vagy helytelen technikájú mozgás, jellemzően futás, síelés vagy kerékpározás következtében alakul ki. Jellemző tünete a fájdalom, esetleg duzzanat. Az erős kötőszövetből álló térdszalagok az ízületet alkotó csontokat kötik össze, és legtöbbször a térd csavarodása vagy az ízületet ért ütés kapcsán nyúlnak meg vagy szakadnak el. Azonnal komoly fájdalmat okoznak, amellyel orvoshoz kell fordulni, és addig sem szabad terhelni a térdet. A porcszakadást sokszor a térd erős megcsavarodása eredményezi, és fájdalommal, duzzanattal, kattogással jelentkezik.

Ízületi gyulladás (Rheumatoid arthritis)

Az ízületi gyulladás egyik gyakori formája a rheumatoid arthritis, másik gyakori formája az osteoarthritis, gyakorlatilag a porckopás okozta gyulladás és ide sorolandó még a köszvény is, mint a sok embert érintő ízületi gyulladást.
Egyelőre nem teljesen ismert, mi okozza, hogy a rheumatoid arthritis esetében az immunrendszer megtámadja az ízületeket. A betegség károsítja az ízületi tokot és a porcot, aminek következtében a gyulladt, elburjánzott szövet olyan enzimeket termel, amelyek bontják a porc- és lágyszöveteket és a csontot. Az ízületi gyulladás leggyakrabban a fiatalabb felnőtt korú vagy korai középkorú nőket érinti, de természetesen jelentkezhet férfiaknál és ritkábban gyerekeknél (juvenalis rheumatoid arthritis) is. Rendszerint a kéz kisízületein kezdődik az elváltozás, azután betegíti meg a nagyízületeket, többek közt a térdet is. Jellemző tünetei a fáradtság, a fájdalom, a rossz közérzet, a duzzanat és a hosszabban tartó reggeli ízületi merevség. A betegség maga időnként fellángolva jelentkezik.

Porckopás

A porckopás súlyos probléma, de a fájdalomcsillapítás elérhető.A középkorúaknál leginkább a porckopás áll a térdfájdalom hátterében, ugyanis a porc elvékonyodása miatt a csontok dörzsölik az ízületek szélét, amely ráadásul fájdalomérző idegvégződésekben gazdag terület. A panasz bárkinél jelentkezhet, de a térdet igénybevevő sportok, illetve a korábbi térdsérülés önálló rizikófaktornak számít. Az első tünetek közé tartozik a fájdalom, a fizikai megterhelést követő és a reggeli merevség, ami azonban egy órán belül megszűnik.

Nyálkatömlő gyulladás (bursitis)

A térdízület „párnaként” szolgáló nyálkatömlőjének gyulladását, a bursitist okozhatja hosszantartó térdelés, fertőzés vagy a térd sérülése. A hetekig tartó betegség miatt fájdalom és duzzanat alakul ki közvetlenül a térd körül. A lábat elsősorban pihentetni és felpolcolni szükséges, segíthetnek a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, igen ritkán sebészeti beavatkozásra van szükség.

Íngyulladás

A hátsó combizmokat a térdhez rögzítő inak gyulladása is okozhat térdfájást. Íngyulladás esetén legfontosabb a kellő ideig tartó pihentetés, a gyulladáscsökkentők szedése, később pedig az izmok nyújtása és erősítése, lehetőleg gyógytornász iránymutatásával. Mivel fennáll a veszélye a gyulladt ín elszakadásának, szükséges az orvosi kezelés.

Hatékony és gyors segítség a szakorvostól

Akut sérülés, súlyos fájdalom és duzzanat esetén a lehető leggyorsabban orvoshoz kell fordulni. Az esetek többségében azonban folyamatos és elhúzódó a fájdalom, amelyen ma már számos hagyományos és alternatív terápiával is lehet segíteni. Ehhez elsősorban pontos diagnózisra van szükség.
- Ha reggel, illetve elinduláskor vagy terhelést követően fáj valószínűleg porckopás áll a háttérben. A porckopással kapcsolatosan a legfontosabb teendő, hogy óvjuk a maradék állományt és csillapítsuk a fájdalmat – hangsúlyozza dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületi specialista. - Ennek egyik leghatékonyabb módja a hiarulonsavas injekciókúra, amely tulajdonképpen „megolajozza” az ízületet és tompítja a felszínét ért lökéseket. A fájdalomcsökkentő hatás fokozatosan alakul ki, és a kúra után 6-8 nyolc hónapig rendkívüli mértékben megjavíthatja a térd terhelhetőségét. Nagyon jól beválhat még a természetes alapokra épülő lökéshullám terápia, amely oldja a mozgásszervi fájdalmat okozó triggereket, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét, és nem csak a fájdalmat csökkenti, de a sérült szövetek regenerálásával a kiváltó okot is megszüntetheti. A legfontosabb azonban, hogy nem szabad beletörődni a térdfájdalomba, mondván, ez a korral jár, hiszen a helyzet kezelés nélkül jelentősen romolhat, szakorvosi kezeléssel viszont komoly életminőség javulás érhető el.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Lökéshullám terápia

  • Specialitások:
    • sarokfájdalom
    • Achilles-ín gyulladás
    • könyökfájdalom
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Testnevelő vagyok,gyakran sportolok magam is. Az Achilles-ínam fáj még mindig,pedig nemrég ért véget a kezelésem,10 alkalom volt lézeres terápia + galvánfürdő. Az MR szerint ciszta és ödéma van a fájós területen,ixmerős sportorvos írta ki a terápiát. Jobb a helyzet,de még mindig érzem,hogy nem jó,pedig sportolnék már újra. A műtétet nagyon szeretném elkerülni,mitévő legyek?
    Kedves Szolnoki Csaba!

    A lökéshullám terápia lényege, hogy a keletkezett hanghullámok útján a különféle szöveteket mechanikai stimulusnak vetjük alá, és ez a keringés fokozásával segíti elő a gyógyulást. A lökéshullám terápia (ESWT - Extracorporal Shock Wave Therapy) egy gyors és operációs beavatkozást nem igénylő konzervatív kezelés a mozgásszervi betegségekben szenvedőknek (sarokfájdalom, teniszkönyök, izomcsomók).

    Hogyan működik a lökéshullám terápia?
    A lökéshullámok energiával rendelkező hullámok, melyek valamilyen közegen (szilárd, folyékony vagy gáznemű anyagban) át terjednek. Amikor valamely áramlat gyorsabban halad, mint az érkezését megelőző „információ” – a közeg nem tud kitérni annak útjából. Így az érkező energia hirtelen, szinte azonnali változást idéz elő a közegben melyen áthalad, mely változás lehet nyomás, hőmérséklet, vagy akár denzitásváltozás is.

    Azzal, hogy a lökéshullámok ingerlik a szöveteket, azok átalakulására, újrarendeződésére történik, ami egy alkalmazkodási reakció, azaz gyógyulási folyamat. Ez a természetes úton is végbemenő gyógyulási folyamat ideje is jelentősen lecsökkenthető, így a fájdalom és hamarabb múlik el. Az hang-és mechanikai ingernek köszönhetően a szövetekben új erek képződnek, ami csökkenti az esélyét a későbbi újrasérülésnek.

    lökéshullám terápia kezelés. A lökéshullám-terápia pozitív hatásai:
    vérkeringés fokozódás
    új erek képződése
    gyulladáscsökkentés
    anyagcsere serkentés
    izomlazítás
    öngyógyító mechanizmusok beindítása a szervezetben
    közvetlen, azonnali és hosszútávú fájdalomcsillapítás
    mozgékonyság fokozása
    kontrollált izomtónus normalizálása
    sejtstruktúra javítása
    szövetstabilitás javítása
    kötött izomzat lazítása
    A lökéshullám kezelés hatására a gyulladást okozó, hónapok, sőt évek alatt lerakódott anyagok a fájdalmas területről gyorsabban szállítódnak el a vérárammal. A radiális lökéshullámok a kezelt területet körülvevő izmokat is fellazítják, csökkentve az izomfeszülést, ezért mérséklődik a fájdalom is. A terápia a kezeléssel még nem ér véget: egyik legfőbb előnye, hogy a kezelt terület vérbősége a kezelés utáni hetekben is fennmarad, a szervezet öngyógyító folyamatai heteken keresztül zavartalanul dolgoznak tovább.

    A kezelés menete
    A kezeléshez komolyabb előkészület nem szükséges, a FájdalomKözpontban két féle kezelés érhető el: orvosi vizit keretében vagy fizikoterapeuta által. A kezelt testtájék tökéletes eléréséhez a beteget megfelelően pozícionáljuk. A lökéshullám kezeléssel gyógyítandó testrészt nyugalomba helyezzük, biztonságosan megtámasztjuk, majd a bőrfelületet szabaddá tesszük. A kezelendő területre, illetve esetleg a kezelő fejre gélt helyezünk, mely a gyógyító lökéshullám áthatolását a bőrön nagyban segíti. A lökéshullám kezelés választott energiáját a testtájékhoz, az adott beteg anatómiai adottságaihoz igazítjuk. A kezelés előrehaladtával az energia sűrűség, azaz a kezelés erőssége fokozatosan emelhető.

    Fájdalmas a kezelés?
    A terápia erőssége a betegség típusától, a kezelt testrésztől és a páciens érzetétől függőn személyre szabható, de a lökéshullám kezelés minimális fájdalommal jár. Általában ahogy javul a fájdalom, úgy lehet a következő kezelések során emelni az erősséget, ami szükséges a mielőbbi gyógyulás segítéséhez. A lökéshullám kezelés rendszerint kúraszerűen (3-4 alkalommal) történik, de már az első alkalom lényeges javulást hozhat.

    FONTOS! A kezelés megkezdése előtt a lökéshullám kezelésben járatos szakorvos vizsgálata szükséges a megfelelő indikáció megállapítása és orvosi konzultáció végett. Kezelést csak szakorvosi javaslat alapján végzünk.

    Mire alkalmazható a fókuszált lökéshullám terápia?
    Fájdalmas pontok és krónikus íntapadási problémák kezelése
    Mélyebben levő fájdalmas pontok célzott kezelését is lehetővé teszik
    Izmokban, kötőszövetekben levő fájdalmas csomók (ún. myofascialis trigger pont-szindróma) diagnosztizálása és kezelése
    Milyen esetekben lehet hatékony a kezelés
    Láb fájdalmainak kezelésére
    Sarokfájdalom
    Talpfájdalom
    Saroksarkantyú kezelésére
    Izomkeményedések, fájdalmas izom-kötőszöveti csomók
    A lábszár izmaiban, vádliban (gyakori futóknál, labdarúgóknál)
    Négyfejű combizomban, különösen a térkalács csúcsára lokalizálódó problémákkal együtt
    Rotátorköpeny-sérülés esetén
    Ínsérülések, letapadások esetén
    Achilles ín fájdalma
    Térdfájdalom
    Patella ín gyulladása
    Egyes csípőfájdalmak
    Ugrótérd esetén, mely a térdkalács csúcsánál jelentkező fájdalom
    Teniszkönyök, golfkönyök
    Izomsérülések utókezelése: A kezelés 3 - 4 héttel az izomsérülés után végezhető, amennyiben vérömleny jelenléte ultrahanggal kizárásra került és az érintett terület még fájdalmas
    FájdalomKözpont

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    szakértelem

      Borzalmasan fájt a térdem és egyre csak romlott... korházról korházra jártam, de egyik orvos sem tudta kezelni, míg Szily Doktor Úr pár kezelés alatt megszüntette.. Nagyon köszönöm, ajánlom mindenkinek..
    Dr. Szily Tamás
    Dr. Szily Tamás
    Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista