Mozgassuk a fájós térdet, vagy pihentessük?

Mozgassuk a fájós térdet, vagy pihentessük?

2019.04.11 13:37

Olykor-olykor minden ember panaszkodik kisebb-nagyobb mértékű térdfájdalomra, melynek hátterében számtalan dolog állhat. Ekkor persze felmerül az örök kérdés: vajon mivel teszünk jót? Ha mozgatjuk, vagy ha inkább pihentetjük a végtagot? A kérdést dr. Arnold Dénes Arnold MSc. sebész szakorvos, a FájdalomKözpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája válaszolja meg.

Az ízület felépítése?

Az ízületek testünk bonyolult felépítésű területei, hiszen ezek a csontok találkozási részei. Általános felépítésüket tekintve az ízületek végét egy porcréteg borítja, és a szabad, fájdalommentes egymáson való mozgásukért a kenőanyagként funkcionáló ízületi folyadék felel, mely az ízületi tokban termelődik, és nagy szerepe van továbbá a porc táplálásában. Az ízület felépítésében fontos szerepük van az ízületi szalagoknak, melyek általában két ízesülő csont közt található és az ízület összetartásáért felelnek.

Mitől fájhat, és hogy segíthet a mozgás?

Az ízületi fájdalom –legyen szó térd, könyök, váll, vagy csípő ízületről- számtalan ok miatt felléphet, ám leggyakrabban porckopás, gyulladás, időjárásváltozás, vagy egyszerű megerőltetés is állhat a hátterében. Ám általánosságban elmondható, hogy mozgáshiány az összeset kiválthatja, hiszen ez jelentősen rontja a keringést, és nem csak az izmokban, hanem az ízületekben is. Ráadásul ezáltal az izmok meggyengülnek, ami azon kívül, hogy rossz tartást eredményez, extra terhet ró az ízületekre, ami még inkább károsítja azokat.

Így tehát egyértelműen kijelenthető, hogy a mozgás elengedhetetlen a panaszok megelőzésére. De mi a helyzet akkor, amikor már fellépett a fájdalom és kialakultak különböző reumás állapotok? Akkor is erőltessük az edzést, vagy inkább pihentessük az ízületeket?

Bár elsőre jó ötletnek tűnhet, hogy maradjunk ágyban és kíméljük magunkat, ám van, hogy ez csak többet árt, mint használ. Persze vannak olyan súlyosabb állapotok, amikor valóban célszerű a pihentetés, ám ennek ellenére gyakran javasolják a szakemberek a mozgást, hiszen az tanulmányok szerint növeli a fájdalomküszöböt. Ráadásul ezáltal fokozódik a keringés, ami a fájdalomért felelős anyagokat eltávolítja, valamint elősegíti a sejtek, szövetek megfelelő táplálását, ami szintén elősegíti a gyógyulást és a gyorsabb javulást.

Természetesen, ha valamilyen fájdalommal küzd, mielőtt nekikezdene edzeni, mindenképp konzultáljon szakemberrel, hiszen nem biztos, hogy amelyik mozgásforma az egyik embernek jó, az a másiknak is segít. Továbbá fontos az azt megelőző alapos kivizsgálás is, hiszen meglehet, hogy csak valamilyen kezelés – pl. gyulladásgátlás, hialuronsavas injekció- után ajánlja az orvost a sportolást.

Érdemes ügyelni arra, ha az orvos is zöld utat adott a sportra, fokozatosan szoktassa magát hozzá, és a gyorsabb javulás érdekében célszerű lehet kinezio tapaszt is hordani, valamint fizikoterápiát is igénybe venni!

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! Édesanyámmal kapcsolatban kérem segítségét. 15 hónapja erős nyakmerevséggel járó nyaki fájdalmai vannak fejfájással társulva. A fájdalom nagyfokú, állandó és folyamatos. Neurológia rendelésen többször volt, sikertelenül. Szemészeti kivizsgálás negatív. Agyi Ct-re nem küldte a neurológus, mert nem indokolt (ez számomra érthetetlen a több hónapnyi fájdalom ellenére). A elektromos kezelések és gyógyszerek, fájdalomcsillapítók hatástalanok. A gyógyszerek mellékhatásaként sajnos folyamatosan fennáll a bélgyulladás is nagyfokú fájdalommal. Nyakcsigolya röntgen és nyakcsigolya CT megtörtént, ahol kopást, meszesedést, gyulladást állapítottak meg, semmit nem írtak fel. Masszírozást nem tudja elviselni a fájdalom miatt. Nyakát nem tudja egyik oldalra sem fordítani. Kérem segítségét, mit lehetne tenni ez ügyben. Fájdalomcsillapító injekció (lidocain v. procain az ideggyökbe, GUNA terápia, fájdalomcsillapító infúzió, fellinger-infúzió, stb.) segíthet-e a problémán? MR vizsgálatra sajnos nem mehet, mert műtötték melldaganattal 17 éve és bennt hagytak a mellállományba egy jelölődrótot. Kérem javaslatukat, melyik irányba induljunk el. Tisztelettel: Szűcsné Péntek Henrietta
    Tisztelt Hölgyem ,


    A krónikus nyaki fájdalommal is társuló fejfajasok gyakoribb okai:

    Idegrendszerei elváltozasok ( kizártak)
    A nyaki gerinc szelvény - es izomzat koros folyamatai (l. CT lelet)
    Szemeszeti okok ( kizárták)
    Baleseti elváltozasok
    Belgyógyászati okok


    Előfordulhat az ún. izomzat-eredetű fejfájás is.


    Javaslom szakember irányításával végzett funkcionális gyogytorna vegzeset es vény- nélkul ( VN) kaphato porcerôsitő készítmények , izomlazitok
    szedését a degenerativ nyaki gerinc folyamatok miatt.

    Kérem , hogy a leletekkel fáradjanak be a Klinikánkra a rendelesi időmben konzultációra és vizsgálatra :

    H, Cs : du.

    Tisztelettel,

    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebész - szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Szűcsné Péntek Henrietta

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alapos

    Arnold doktor Úr felkészültsége, alapossága és hozzáállása minden elvárásomat felülmúlta.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók