Mozgassuk a fájós térdet, vagy pihentessük?

Mozgassuk a fájós térdet, vagy pihentessük?

2019.04.11 13:37

Olykor-olykor minden ember panaszkodik kisebb-nagyobb mértékű térdfájdalomra, melynek hátterében számtalan dolog állhat. Ekkor persze felmerül az örök kérdés: vajon mivel teszünk jót? Ha mozgatjuk, vagy ha inkább pihentetjük a végtagot? A kérdést dr. Arnold Dénes Arnold MSc. sebész szakorvos, a FájdalomKözpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája válaszolja meg.

Az ízület felépítése?

Az ízületek testünk bonyolult felépítésű területei, hiszen ezek a csontok találkozási részei. Általános felépítésüket tekintve az ízületek végét egy porcréteg borítja, és a szabad, fájdalommentes egymáson való mozgásukért a kenőanyagként funkcionáló ízületi folyadék felel, mely az ízületi tokban termelődik, és nagy szerepe van továbbá a porc táplálásában. Az ízület felépítésében fontos szerepük van az ízületi szalagoknak, melyek általában két ízesülő csont közt található és az ízület összetartásáért felelnek.

Mitől fájhat, és hogy segíthet a mozgás?

Az ízületi fájdalom –legyen szó térd, könyök, váll, vagy csípő ízületről- számtalan ok miatt felléphet, ám leggyakrabban porckopás, gyulladás, időjárásváltozás, vagy egyszerű megerőltetés is állhat a hátterében. Ám általánosságban elmondható, hogy mozgáshiány az összeset kiválthatja, hiszen ez jelentősen rontja a keringést, és nem csak az izmokban, hanem az ízületekben is. Ráadásul ezáltal az izmok meggyengülnek, ami azon kívül, hogy rossz tartást eredményez, extra terhet ró az ízületekre, ami még inkább károsítja azokat.

Így tehát egyértelműen kijelenthető, hogy a mozgás elengedhetetlen a panaszok megelőzésére. De mi a helyzet akkor, amikor már fellépett a fájdalom és kialakultak különböző reumás állapotok? Akkor is erőltessük az edzést, vagy inkább pihentessük az ízületeket?

Bár elsőre jó ötletnek tűnhet, hogy maradjunk ágyban és kíméljük magunkat, ám van, hogy ez csak többet árt, mint használ. Persze vannak olyan súlyosabb állapotok, amikor valóban célszerű a pihentetés, ám ennek ellenére gyakran javasolják a szakemberek a mozgást, hiszen az tanulmányok szerint növeli a fájdalomküszöböt. Ráadásul ezáltal fokozódik a keringés, ami a fájdalomért felelős anyagokat eltávolítja, valamint elősegíti a sejtek, szövetek megfelelő táplálását, ami szintén elősegíti a gyógyulást és a gyorsabb javulást.

Természetesen, ha valamilyen fájdalommal küzd, mielőtt nekikezdene edzeni, mindenképp konzultáljon szakemberrel, hiszen nem biztos, hogy amelyik mozgásforma az egyik embernek jó, az a másiknak is segít. Továbbá fontos az azt megelőző alapos kivizsgálás is, hiszen meglehet, hogy csak valamilyen kezelés – pl. gyulladásgátlás, hialuronsavas injekció- után ajánlja az orvost a sportolást.

Érdemes ügyelni arra, ha az orvos is zöld utat adott a sportra, fokozatosan szoktassa magát hozzá, és a gyorsabb javulás érdekében célszerű lehet kinezio tapaszt is hordani, valamint fizikoterápiát is igénybe venni!

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt dr.Arnold Dénes Arnold! Megerőltetésből adódóan erőteljesen romlott a lúdtalpam által jelentkező fájdalom. Két probléma okozza a legnagyobb gondot, az egyik a lábháton jelentkező állandó fájdalom, mely gyulladáscsökkentő krémek hatására sem sokat enyhül. A pihentetés sem javít, egy-egy hosszabb gyaloglás után pedig szinte nehezemre esik a járás. Érzetre olyan, mintha az egész lábháti rész "merev" lenne, és szó szerint minden egyes lépés fájdalmat okoz. Röntgen csak ízületi kopást mutatott ki, ill. nagyon kismértékű hallux vagust(ami nem is fáj). Megítélésem szerint a fájdalom jellege olyan, mintha minden ízület, ín be lenne gyulladva. Néha időszakos enyhülést hoz, ha kinesiotape-pel megragasztom. Talpnyomás vizsgálattal elkészített betét hordok, de most már az sem segít túl sokat. Másik aggodalomra okot adó dolog, hogy azt vettem észre, az eddig is X lábam elkezdett még jobban befelé fordulni., a combizmok pedig fájdalmasan feszesek. Ezzel együtt a jobb lábfejemen mintha elindult volna egy kifelé forduló szöveti csavarodás, ami már szemmel is látható. Annak ellenére, hogy betéttel a boltozatom meg van emelve, mégis külső élen terhelek. Kérem, szíves válaszát, hogy az Ön által alkalmazott injekciós terápia alkalmas lehet-e erre a problémára, ill. milyen megoldást lát ezen kívül. (A sors fintora, hogy természetgyógyász vagyok, AMM és és kinesiotape terapeuta, és mégis... ) Köszönettel: Kaponya Éva
    Tisztelt Hölgyem ,

    A precíz válaszhoz az Ön fizikális vizsgálata , kórtörténetek pontos rögzítése es leleteinek a kiértékelése együttesen szükséges .
    Levele alapján Önnek ludtalpa ill. hallux valgusa és a lábizuleteiben rtg - vel igazolt ízületi kopasi folyamatai vannak.
    Ezek mindegyike külön- külön is tud fájdalmat okozni , az Ön eseteben a láb - biomechanikai funkció romlása is fennállhat tünetei alapján .
    Az egyeni talp betét viselését fokozatosan szoktuk javasolni es annak hosszától ill. anyagösszetételétől függően a betét egyéni utanállítása ( modellacioja ) is szoba jöhet .
    Javaslok Önnek egy Orthopaed szakorvosi vizsgálatot és funkcionális lábtornát, fizikai kiméletet .
    Az általunk alkalmazott komplex konzervativ kezelés - amelynek része a Guna MD orvosi kollégén injekciós kúra is - az Othopaed vizsgálat eredménye alapján jöhet szoba.
    Ennek birtokában - ha fájdalmai továbbra is fennállnak - kerem szíveskedjék befáradni a rendelesemre : H , Cs : du .

    Tisztelettel,

    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Kaponya Éva

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves

    A Doktor úr, a recepciós hölgyek kedvesek, mosolygósak, közvetlenek, segítőkészek! Sok-sok ilyen EMBER-re lenne szükség az élet sok területén. Nyugtatóként hatnak a rám, nagyon bízom bennük és természetesen a Doktor úr tudásában, az ajánlott kezelés eredményességében!
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók