Poszt COVID panaszok - mit tehetünk az ízületi- és izomfájdalmakkal?

Poszt COVID panaszok - mit tehetünk az ízületi- és izomfájdalmakkal?

2021.10.27

A koronavírus fertőzés utáni ízületi- és izomfájdalmaknak sokszor csak a betegség alatti mozgáshiány az oka, de néhány esetben a komoly fájdalmak és a mozgásbeszűkülés nem oldódik meg magától. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a kezelési lehetőségekre hívta fel a figyelmet.

Miért okozhat a COVID ízületi- és izomfájdalmakat?

Covid utáni izom és ízületi fájdalom esetén fontos a kivizsgálás, a diagnózis.A koronavírussal való fertőződés még enyhébb esetben is okozhat néhány nagyon kellemetlen napot, hetet, amikor a beteg leginkább csak feküdni tud. A rendszeres mozgás hiánya pedig izomgyengeséghez, merevséghez, fájdalomhoz vezethet, még az olyan mindennapi tevékenységek is nehézkessé válhatnak, mint az állás, a lépcsőzés, tárgyak felemelése, a kar fej fölé emelése. Bármely testtájon kialakulhatnak ilyen jellegű fájdalmak, de viszonylag sokakat érintenek a váll és a hátproblémák, amelyek leggyakrabban maguktól elmúlnak. A komolyabb váll- és karfájdalmak különösen azoknál jelentkezhetnek, akik kórházi kezelésre szorultak, ilyenkor a fájdalom mellett megjelenhet érzéskiesés, gyengeség és bizsergő, bizonytalan érzet is. Amennyiben ezek a panaszok nem rendeződnek, mindenképpen ajánlatos velük orvoshoz fordulni.

Nem szabad leállni a mozgással

Az egészen biztos, hogy ha a fájdalom miatt nem mozog a páciens, tovább romolhat az állapota. Vagyis érdemes mindig annyira aktívnak maradni, amennyire az állapot lehetővé teszi és szép fokozatosan növelni az aktivitás fokát. Ebben természetesen olyan tünetek is akadályozhatják a poszt COVID-os pácienst, mint a krónikus fáradtság és a légszomj. Ugyanakkor, hacsak nincs teljes ágynyugalom elrendelve, meg kell próbálni egyensúlyozni a pihenés a mozgás közt. Ez eleinte lehet, hogy csak a mindennapi tevékenységeket jelenti, a házimunkát, az öltözködést, a munkába járást. Később érdemes a hajlékonyságot biztosító mozgástípusokat beépíteni a napba, legyen szó akár tai chi-ról, jógáról, gyógytornáról vagy akár csak az ízületek átmozgatásáról, nyújtásáról. Néhány hét múlva az izomfejlesztő mozgásokat is ajánlatos fokozatosan vissza- vagy felépíteni, legalább heti két tréninggel. Ilyenkor jöhet szóba a lépcsőzés, a gumiszalagokkal történő edzés, a biciklizés, a felfelé gyaloglás, akár a nagyobb erőkifejtést igénylő kerti munkák. Ízületi fájdalmaknál az is fontos, hogy gyakran változtassuk a testhelyzetet, a monitor előtti, órákig tartó ülés ronthat a helyzeten. Legbiztonságosabb, ha az orvos és a mozgásterapeuta, gyógytornász iránymutatása alapján építünk fel egy mozgás/edzéstervet.

Mi a teendő, ha nem múlnak el a fájdalmak?

Ha nem múlik a fájdalom néhány hét alatt, segíthet a célzott orvosi kezelés.A poszt COVID okozta ízületi és izomfájdalmak esetén egy rövid ideig beválhatnak a vény nélküli fájdalomcsillapítók, de egyrészt azokat alkalmazását össze kell hangolni az esetleg már szedett gyógyszerekkel, másrészt csak átmenetileg ajánlott élni velük.
- Előfordulhat azonban, hogy a hát-, a váll-, a karfájdalom nem múlik el néhány hét vagy hónap alatt, esetleg még romlik is. Ha ez történik, esetleg szúró, bizsergő érzés, érzéskiesés csatlakozik a fájdalomhoz, ha gyengeség érezhető az izmokban, ha egyensúlyproblémák mutatkoznak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. -  Ilyen esetekben alapos kivizsgálásra, képalkotó eljárásokra, sokszor más szakmák, például neurológus bevonására van szükség, hogy kiderítsük, pontosan mi okozza a panaszokat. Ha pedig megszületik a diagnózis, számos hatékony fájdalomcsillapító és oki kezelés közül választhatunk, a helyi gyulladáscsökkentők alkalmazásától a lágylézer terápián át a hialuronsavas injekciókúráig. A pácienseknek tehát nem szabad belenyugodniuk a poszt COVID okozta panaszokba, hiszen bár nem mindig érhető el gyors és egyértelmű diagnózis, a fájdalom csillapítható, a mozgás szabadsága visszaszerezhető.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Holisztikus szemlélet
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Bizonytalan eredetű fájdalmak
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! Internetes oldalukon - fájdalmaim miatti éjszakai ébrenlét során - találtam egy cikket a nyáktömlő gyulladásról. A leírt tünetek mind mind stimmelnek, és a cikkben leírt ülőmunka végzése is vonatkozik rám. Kérdésem: milyen szakorvos rendelését keressem fel, hogy kivizsgáljanak? Elviselhetetlen már az állandó fájdalom, és kimerítő, hogy az éjszakai pihenésemet is akadályozza. Reumatológiára menjek, vagy más, speciális szakrendelést keressek fel? Nagyon szépen köszönöm előre is, hogy segítenek elindulni egy jó irányba! Tisztelettel: Szabóné Kis Judit
    Tisztelt Holgyem ,

    Amennyiben panaszai hattereben "nyaktomlo- gyulladas " áll, sziveskedjek rheumatologiai szakrendelesre fordulni.

    Tisztelettel,

    DR. ARNOLD Denes ARNOLD MSc.
    Sebész szakorvos
    Fajdalomspecialista
    Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Minden kérdésemre válaszolt

    Doktor úr teljes körű felvilágosítást adott a további kezeléssel kapcsolatban. Rugalmas, partnerként kezelt. Minden felmerülő kérdésemre válaszolt.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók