Sérüléstől és túlterheléstől is fájhat a csukló - van segítség
Szerző: Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán

Sérüléstől és túlterheléstől is fájhat a csukló - van segítség

2022.11.18 09:09

Sérülés, ínhüvelygyulladás, csuklóalagút szindróma – csak néhány ok a csuklófájdalom mögött. Igen gyakran azonban íngyulladás okozza a panaszokat, amely sokszor a túlterhelés következménye. Akár a munka, akár a sport okozza a csuklófájdalmat, dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra a kezelésekre hívta fel a figyelmet, amelyek segíthetnek.

Íngyulladás és más okok a csuklófájdalom mögött

A csuklófájdalom oka sokszor a túlterhelés, az ínhüvely-gyulladás.A csuklóban jelentkező íngyulladás vagyis tendonitis az egyik leggyakoribb oka a csuklófájdalomnak. Jellemzően egy sérülés vagy valamilyen ismétlődő mozdulatsor miatt alakul ki, többek közt a napi sokórás számítógép használat, a professzionális zongorázás, a fizikai munka, a súlyzós edzés és ütővel játszott sportok (tenisz, fallabda, tollaslabda, ping-pong, stb.) is okozhatnak íngyulladást. Ezen kívül az esések viszonylag nagy része végződik az orsócsont törésével, és ehhez kapcsolódóan csuklótáji szalagsérüléssel.
Természetesen más okok is vezethetnek csuklófájdalomhoz. Ilyen lehet például az ínhüvelygyulladás, amelyet szintén a túlterhelés következtében alakul ki. Hasonló tüneteket okoz a csuklóalagút szindróma is, amelynek oka más jellegű, hiszen megjelenhet többek közt pajzsmirigy-alulműködés, elhízás, ízületi gyulladás miatti folyadékfelszaporodás, cukorbetegség következményeként.

Honnan tudhatom, hogy íngyulladás miatt fáj a csuklóm?

  • Tompa fájdalom jelentkezik a csuklóban, ami mozgásra erősödik és bizonyos esetekben a környező területekre, így a kézre és a tenyérre is kiterjedhet.
  • Merevnek érződik a csukló, főleg reggelenként.
  • Gyengeség érzés jelenik meg és nehéz elvégezni az ismétlődő mozgásokat (nagyon gyakran a gépelést).
  • Melegség és pirosság is mutatkozhat a csukló környékén.
  • Előfordulhat, hogy a csukló mozgatása nyikorgó hanggal jár.

Mi segíthet az íngyulladáson?

- Az első legfontosabb teendő, hogy ha a csuklófájdalom nem enyhül, vagy ha konkrét sérülés váltotta ki azt, mindenképpen mutassuk meg az orvosnak – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – A vizsgálat és az esetleges képalkotó eljárások eredményének ismeretében dönthetünk a kezelésről. Mi jöhet szóba?

  • Házi gyógymódok

Ha csak enyhe gyulladásról van szó, segíthet a pihentetés, a csukló jegelése, csuklószorító viselése, szükség esetén vénynélküli fájdalomcsillapítókkal lehet csökkenteni a fájdalmat.

  • Szteroid injekció

Gyors és jelentős könnyebbséget hozhat a szteroid injekcióval történő kezelés, ami nem csak a fájdalmat csillapítja, de a gyulladás ellen is hat.

  • Lökéshullám terápia

A lökéshullám magas energiatartalmú hanghullámokkal fejti ki hatását az izomzatban és ínakban. A gyógyuláshoz a helyi vérbőség fokozásával és a szervezet saját gyógyító rendszereinek aktivizálásával járul hozzá. A terápia fokozatosan csillapítja a fájdalmat és helyre állítja a mozgáskészséget.

  • Hialuronsav injekciókúra

Csuklófájdalom megoldás lehet a hialuronsav injekció és a szteroid injekció is.A hialuronsav injekció – amit jellemzően kúraszerűen kell alkalmazni - harmadával csökkenti a felépülési időt, és javítja a gyógyulás minőségét. Az injekció speciális befecskendezési technikájával ugyanis elérhető, hogy a hatóanyag azonnal és veszteségek nélkül oda jusson, ahol valóban hatnia kell. A hialuronsav maga, amely az izmok, ínak, szalagok alapvető alkotója, a sérült testrész azonnali regenerációját teszi lehetővé, és a gyulladást is csökkenti.

  • PRP-terápia

A PRP-terápia során vérlemezkékben gazdag vérplazmát (Platelet Rich Plasma), saját vérszérumot juttatnak vissza az érintett ízületbe. A PRP terápia a gyulladás csökkentésével természetes fájdalomcsillapítóként működik, és javítja az ízület mozgathatóságát is.

  • Gyógytorna

Ha az íngyulladás többször is kiújul, krónikussá válik, a gyógytornász által betanított nyújtó és erősítő gyakorlatokat ajánlott végezni, és ha lehetséges, kerülni kell az alkart túlterhelő mozdulatsorok ismétlődését.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Testnevelő vagyok,gyakran sportolok magam is. Az Achilles-ínam fáj még mindig,pedig nemrég ért véget a kezelésem,10 alkalom volt lézeres terápia + galvánfürdő. Az MR szerint ciszta és ödéma van a fájós területen,ixmerős sportorvos írta ki a terápiát. Jobb a helyzet,de még mindig érzem,hogy nem jó,pedig sportolnék már újra. A műtétet nagyon szeretném elkerülni,mitévő legyek?
    Kedves Szolnoki Csaba!

    A lökéshullám terápia lényege, hogy a keletkezett hanghullámok útján a különféle szöveteket mechanikai stimulusnak vetjük alá, és ez a keringés fokozásával segíti elő a gyógyulást. A lökéshullám terápia (ESWT - Extracorporal Shock Wave Therapy) egy gyors és operációs beavatkozást nem igénylő konzervatív kezelés a mozgásszervi betegségekben szenvedőknek (sarokfájdalom, teniszkönyök, izomcsomók).

    Hogyan működik a lökéshullám terápia?
    A lökéshullámok energiával rendelkező hullámok, melyek valamilyen közegen (szilárd, folyékony vagy gáznemű anyagban) át terjednek. Amikor valamely áramlat gyorsabban halad, mint az érkezését megelőző „információ” – a közeg nem tud kitérni annak útjából. Így az érkező energia hirtelen, szinte azonnali változást idéz elő a közegben melyen áthalad, mely változás lehet nyomás, hőmérséklet, vagy akár denzitásváltozás is.

    Azzal, hogy a lökéshullámok ingerlik a szöveteket, azok átalakulására, újrarendeződésére történik, ami egy alkalmazkodási reakció, azaz gyógyulási folyamat. Ez a természetes úton is végbemenő gyógyulási folyamat ideje is jelentősen lecsökkenthető, így a fájdalom és hamarabb múlik el. Az hang-és mechanikai ingernek köszönhetően a szövetekben új erek képződnek, ami csökkenti az esélyét a későbbi újrasérülésnek.

    lökéshullám terápia kezelés. A lökéshullám-terápia pozitív hatásai:
    vérkeringés fokozódás
    új erek képződése
    gyulladáscsökkentés
    anyagcsere serkentés
    izomlazítás
    öngyógyító mechanizmusok beindítása a szervezetben
    közvetlen, azonnali és hosszútávú fájdalomcsillapítás
    mozgékonyság fokozása
    kontrollált izomtónus normalizálása
    sejtstruktúra javítása
    szövetstabilitás javítása
    kötött izomzat lazítása
    A lökéshullám kezelés hatására a gyulladást okozó, hónapok, sőt évek alatt lerakódott anyagok a fájdalmas területről gyorsabban szállítódnak el a vérárammal. A radiális lökéshullámok a kezelt területet körülvevő izmokat is fellazítják, csökkentve az izomfeszülést, ezért mérséklődik a fájdalom is. A terápia a kezeléssel még nem ér véget: egyik legfőbb előnye, hogy a kezelt terület vérbősége a kezelés utáni hetekben is fennmarad, a szervezet öngyógyító folyamatai heteken keresztül zavartalanul dolgoznak tovább.

    A kezelés menete
    A kezeléshez komolyabb előkészület nem szükséges, a FájdalomKözpontban két féle kezelés érhető el: orvosi vizit keretében vagy fizikoterapeuta által. A kezelt testtájék tökéletes eléréséhez a beteget megfelelően pozícionáljuk. A lökéshullám kezeléssel gyógyítandó testrészt nyugalomba helyezzük, biztonságosan megtámasztjuk, majd a bőrfelületet szabaddá tesszük. A kezelendő területre, illetve esetleg a kezelő fejre gélt helyezünk, mely a gyógyító lökéshullám áthatolását a bőrön nagyban segíti. A lökéshullám kezelés választott energiáját a testtájékhoz, az adott beteg anatómiai adottságaihoz igazítjuk. A kezelés előrehaladtával az energia sűrűség, azaz a kezelés erőssége fokozatosan emelhető.

    Fájdalmas a kezelés?
    A terápia erőssége a betegség típusától, a kezelt testrésztől és a páciens érzetétől függőn személyre szabható, de a lökéshullám kezelés minimális fájdalommal jár. Általában ahogy javul a fájdalom, úgy lehet a következő kezelések során emelni az erősséget, ami szükséges a mielőbbi gyógyulás segítéséhez. A lökéshullám kezelés rendszerint kúraszerűen (3-4 alkalommal) történik, de már az első alkalom lényeges javulást hozhat.

    FONTOS! A kezelés megkezdése előtt a lökéshullám kezelésben járatos szakorvos vizsgálata szükséges a megfelelő indikáció megállapítása és orvosi konzultáció végett. Kezelést csak szakorvosi javaslat alapján végzünk.

    Mire alkalmazható a fókuszált lökéshullám terápia?
    Fájdalmas pontok és krónikus íntapadási problémák kezelése
    Mélyebben levő fájdalmas pontok célzott kezelését is lehetővé teszik
    Izmokban, kötőszövetekben levő fájdalmas csomók (ún. myofascialis trigger pont-szindróma) diagnosztizálása és kezelése
    Milyen esetekben lehet hatékony a kezelés
    Láb fájdalmainak kezelésére
    Sarokfájdalom
    Talpfájdalom
    Saroksarkantyú kezelésére
    Izomkeményedések, fájdalmas izom-kötőszöveti csomók
    A lábszár izmaiban, vádliban (gyakori futóknál, labdarúgóknál)
    Négyfejű combizomban, különösen a térkalács csúcsára lokalizálódó problémákkal együtt
    Rotátorköpeny-sérülés esetén
    Ínsérülések, letapadások esetén
    Achilles ín fájdalma
    Térdfájdalom
    Patella ín gyulladása
    Egyes csípőfájdalmak
    Ugrótérd esetén, mely a térdkalács csúcsánál jelentkező fájdalom
    Teniszkönyök, golfkönyök
    Izomsérülések utókezelése: A kezelés 3 - 4 héttel az izomsérülés után végezhető, amennyiben vérömleny jelenléte ultrahanggal kizárásra került és az érintett terület még fájdalmas
    FájdalomKözpont

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Komolyan veszi a betegeit

    Rendkívül intelligens és komoly szakmai tudás érezhető a háta mögött. Komolyan veszi a betegeit és valóban foglalkozik a problémával. Szimpatikus és határozott orvos. Biztonságban éreztem magam a vizsgálat alatt és érezhetően a betegség feltárására koncentrált a doktor úr. Köszönöm és maximálisan meg vagyok elégedve.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő