A Baker cisztát szokás térdhajlati cisztának is nevezni. A mozgásszervi betegség hátterében rendszerint a térdízület valamilyen károsodása áll, mint amilyen az ízületi gyulladás vagy a térdben található porcgyűrűk sérülése. Mind a két betegség okozhatja térdben a folyadék felhalmozódását, ami Baker ciszta kialakulásához vezethet. Habár a Baker ciszta duzzanat formájában jelenik meg és kényelmetlen érzetet okoz, a kiváltó ok kezelése általában megoldást nyújt a cisztával kapcsolatban is.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Kapcsolódó cikkünk
Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!
Előfordul, hogy a Baker ciszta fájdalom nélkül jelenik meg és fel se tűnik az érintett személynek. Amennyiben nem észrevétlen a ciszta keletkezését, a következő tünetek kísérhetik:
A hosszas mozdulatlanság vagy fokozott igénybevétel után a tünetek erősebben léphetnek fel. Amennyiben duzzanat jelenik meg a térdhajlatban és érezhető fájdalom, úgy érdemes orvoshoz fordulni. Kifejezetten javallott felkeresni egy szakorvost, mivel a Baker ciszta gyakran nem csak egy folyadékkal telt ciszta, hanem valamely komolyabb mozgásszervi betegség jelzője.
Ritka esetben a ciszta szétrepedhet és az ízületi folyadék a kétfejű lábikraizomra szivároghat a következő tüneteket okozva:
Mivel ezek a tünetek nagyon hasonlóak a láb trombózisáéhoz, a tünetek jelentkezése esetén azonnali orvosi ellátás szüksége, hogy kizárják a komolyabb betegségeket.
Az ízületi folyadék valójában egy kettős feladattal bíró kenő folyadék. Segíti a láb könnyű mozgását és minimalizálja a súrlódást az ízület mozgó részei között. Esetenként a térd túlzott mennyiségű ízületi folyadékot állít elő, ami a folyadék felhalmozódását eredményezi egy adott területen a térhajlatban (térdhajlati tömlő), ami maga a Baker ciszta. Ezt okozhatja ízületi gyulladás, amit számos ízületi betegség kiválthat. Ezen kívül állhat a háttérben térdsérülés, például a porcgyűrűk roncsolódása.
Amennyiben a ciszta nagy duzzanatot és fájdalmat okoz az orvos alkalmazhat gyógyszeres kezelést. Ez általában kortikoszteroid tartalmú gyógyszerekkel történik, amelyek a fájdalom okát, a gyulladást csökkentik. A gyógyszeres kezelés megszünteti a gyulladás, ezzel a fájdalmat is, azonban fennáll a kiújulás lehetősége.
Amennyiben a ciszta nagy duzzanatot okoz, a kirepedése megelőzésének érdekében az orvos a térdízületből leszívhatja a folyadékot egy tűn keresztül. Ezt a beavatkozást gyakran ultrahangvezérléssel végzik és aspirációs citológiának nevezik.
A kezelések eszköztárában megtalálható a fizikoterápia is. A láb jegelése, tehermentesítése és kompressziója csökkentheti a fájdalmat és a duzzanatot. Könnyed terhelésű mozgás és a térd körüli izmok erősítése szintén segíthetnek a tünetek megszüntetésében és a térd egészségének megőrzésében.
Az alapvető cél a cisztát kiváltó betegség beazonosítása és meggyógyítása. Rendszerint ahogy a túlzott ízületi folyadéktermelést kiváltó betegséget megszüntetik, úgy a ciszta is elmúlik.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés hialuronsavas kezelésre: |
Telefonos, emailes, facebookos bejelentkezéshez KATTINTSON ide! |
Téma szakértői
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Az opiod gyógyszerek vagy narkotikumok gyakran szükségesek a daganatos betegek komoly fájdalmainak kezelésében. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arról beszélt, hogy lehet biztonságosan használni ezeket a hatékony gyógyszereket.